Lugejakiri: Poliitikud kasutavad täna neid samu fraase, mida nõukaajal rääkis vene propaganda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. aprill 2023 kell 9:25



Foto: Pixabay / Bru-nO

Avaldame lugejakirja, mis tuli vastuseks Hando Tõnumaa kirjutatud hiljutisele arvamusloole “Hando Tõnumaa: minule on Kaja Kallas meeldima hakanud”. “Jah, sa oled õigel teel, õigel mõistmisel. Tõesti pole ka praegused opositsioonierakonnad mitte millekski võimelised. Esiteks on nad vähemuses ja teiseks “ennast rikkaks söönud”. Olles riigikogus heal palgal võib ka lihtrahvast oma juraga lollitada. Palk sellest ei vähene!” kirjutab lugeja alustuseks.

 

Kahjuks analoogne seis on ka mujal maailmas. Vastuhakk on väikene. Prantsusmaa muidugi erand. Kuidas selline riikide, ka Eesti valitsemismeetod on tekkinud?

Kirjutan enda kogemuse põhjal:

Noore koolipoisina hakkasin mittekoosseisuliseks fotoreporteriks ja tunnustuse tipuks oli mul taskus ETA (Eesti Telegraafiagentuur) töötõend. Tegin kaastööd pea kõigile tollastele ajalehtedele. Oli aasta 1960. Õnn naeratas, kui sain võimaluse minna Moskvasse Tassi (Üleliiduline Telegraafiagentuur) fotoreporterite koolitusele. Selle lõpetamisel järgnes teenistus NSVL armees “spetsialistina”. Ja selt too tants alguse saigi!

Muidugi eristaatuses, mitte kasarmuelu, vaid toakene sõjatehase majas. Teenistus erariietes. Aga öösiti tuli filmida Dnepropetrovski “Avtozavodis” rakettide katsetusi. Stardilinti kerides aeti kaamera suurele kiirusele ja siis tõmmati läbi filmilint, mis jäädvustas mootorist väljuvate leekide kvaliteedi. Pärast filmi ilmutamist vaadeldi seda läbi ekraanil oleva rasterruudustiku ning erikatsetuste büroo juht, peakonstruktor Sergei Koroljovi asetäitja Mihhail Jangel tegi oma otsuse.

Dnepropetrovsk oli ülisalajane ja välismaalastele täielikult suletud sõjatööstuslinn. Seal oli mitu erimetallurgiatehast, neist peamine kõige kõrgemal, mäe peal asetsev ülisalajane “Avtozavod”. Iga kohalik teadis, et autosid selle tehase väravaist ei välju. Tulid kinnised vagunid rakettide ja kosmoselaevade mootoritega, peamiseks sihtkohaks Baikonuri kosmodroom. NSVL oli alustanud kosmosevägede loomisega. Rahvale muidugi räägiti kosmose rahumeelsest hõlvamisest, tegelikkus oli hoopis teine – “Ameerika imperialismi” ohjeldamine.

Pidin käima ka kohustuslikel poliitloengutel, kus selgus hoopis suurem saladus! Nimelt, kogu see sõjaväeosa oli eelkoolituseks tulevaseks õpinguks Leningradi KGB akadeemias. Sinna oleks saadetud “vabatahtlikult sunniviisil!”.

Loengud olid põhimõttel-teie saate hea elu peale välismaal TASS-i ajakirjanikena, aga seal on vaja teha selgitustööd kohalikele, kui hea on NSVL-i elu ja midugi hoolsalt jälgida ka Venemaalt põgenenuid! Järgnesid õpetused, kuidas seda teha. Põhimõttel: Fjodor Dostojevski: Kui mõned rahvad ei mõista meie elulaadi ja ei taha sellekohaselt elada, tuleb neile see jõuga selgeks teha!

Siis tuli ka soldatpoisil mõistus pähe ja algas põgenemine. Õnnestus teha mitu filmi tavasõjaväe propagandaks ja ka õppefilm. See aga viis eemale neist poliitloenguist ja filmide valmimisega sai otsa ka teenistusaeg. Kuna olin seotud “saladustega”, pidin andma allkirja, et 8 aasta jooksul ei taotle sõitu välismaale, ka mitte sotsialismimaadesse.

Miks ma sellest kirjutan. Aga kogu see retoorika, mis mulle pähe topiti, on väga sarnane täna. Viiskümmend aastst hiljem ikka sama! Paljud poliitikud kasutavad neid samu fraase ja mõtteid, mis tollal vene propaganda kasutas. Rääkimata neist tegelinskeist, kes vene aegu pukis olid ja täna “uutmoodi” mõtlevad. Kas peame tõesti neid uskuma ja usaldama? Lisaks veel need, kes siit välismaale pagendati, olles komsomolitööl!

Nüüd juhivad meid parema elu poole? Või endine sõjakomissar, kes noori Afganistani Venemaa nimel sõdima saatis!

Meid lollitatakse maailmatasandil toime pandud koroonapettustega, Ukraina sõjast ei räägita täit tõde. Ukrainas elab üle 40 miljoni inimese ja hinnanguliselt 7,5 miljonit neist on rahvuselt venelased. Mida aga tähendab olla vene rahvusest ukrainlane?

Venemaa ja vene kultuuri mõju Ukrainas ei maksa alahinnata. Ukraina idaosa oli alates 18. sajandist Venemaaga sama riik. Sotsialistlik nõukogude võim hõlmas aastatel 1921–1991 mitte ainult Venemaad, vaid ka kogu Ukrainat. Vene keel on ka paljude nende ukrainlaste emakeel, kes pole vene rahvusest. Ukraina idaosas kattuvad ja põimuvad ukrainlus ja venelus nii, et alati ei tea, mis inimeste peas toimub.

Juba aasta tagasi alustas USA rahade ja relvastuse salapärasest kadumisest uurima Ukrainas. Zelenskit süüdistati 400 miljoni eest Venemaa diisli ostmisel Ameerika rahadega. Ka Eesti “Slava Ukrainõ” on uurimise all. Kas ka süüdistus tuleb? Aeg näitab.

Õigesti kirjutad, Hando, sellise valitsemisega ega sellise valitsusega pole midagi head loota. Kõik, kes midagi õigustada püüavad, on ju rikkad või heal palgal. Kogutud varadest rääkimata.

Aga Telegram peab jätkama. Vaja on lisaks just mõttekoda ja seal ongi parim koht ometi ükskord ka tõde rääkida. Tõde on valus aga äkki tekib uus liikumine ja vaja oleks ka paberlehte! Lihtrahvas maal pole eriti internetimeelne. Lööksin meelsasti kampa! Jõudu ja jaksu!

 

Aivo Aju



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt