Andres Laiapea: Eesti Vasakliit võiks ühineda rohelistega

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. juuli 2025 kell 17:58



Fotokollaaž: Advokaadibüroo Lindeberg Facebook  + Eesti Vasakliit + Canva.com

Vasakpartei varemetel tegutsevad noored võivad küll olla oma püüdlustes siirad, aga erakondade registrit pidav Tartu Maakohtu registriosakond peaks seadust järgides selle erakonna tegevuse peagi lõpetama. Seetõttu oleks mõistlik ühendada see nüüd kiiresti mõne teise erakonna, näiteks rohelistega, kirjutab Telegramile poliitikavaatleja Andres Laiapea.

 

Umbes poolteist aastat tagasi kuulutasin siin Vasakpartei metamorfoosid aasta kurioosumiks. Erakond, millest oli saanud juba ammu sisuliselt hääbuv riiulipartei, kogus 2023. aastal tänu liikumise Koos/Vmeste aktivistidele parlamendivalimistel 2,4% häältest. Pärast seda sai see aga ootamatult uue juhtgrupi – kohtu poolt määratuna asus erakonda kureerima ise Parempoolsete ridadesse kuulunud vandeadvokaat Keijo Lindeberg, kelle värvatud vasaknoored koostasid erakonnale uue programmi, mis läks põhimõttelistes küsimustes mitmeski osas vastuollu varasemaga.

Nüüd on see veider etendus jõudnud viimase vaatuseni. 7. juunil toimus Tallinnas erakonna liikmete üldkoosolek, millel võeti vastu uus põhikiri, programm ja nimi – Eestimaa Ühendatud Vasakparteist sai ametlikult Eesti Vasakliit. Erakonnale valiti ka uus juhatus, programmi- ja põhikirjatoimkond ning revisjonikomisjon. Üritus, mida asjaosalised ise kujutavad (ja võib-olla koguni näevad!) uue algusena, andis erakonnale aga tegelikult surmalaksu. Selle kustutamine registrist on veel vaid vormistamise küsimus.

Nimelt viskas parempoolse ilmavaatega Lindeberg, kes ei ole ise kunagi Vasakparteisse kuulunud, vahetult enne üldkoosolekut erakonnast välja suurema osa selle liikmetest. Enam kui viiesajast jäi alles kõigest 27 (loe: kakskümmend seitse). Erakonna uudisteportaalis avaldatud intervjuus selgitas Lindeberg, et see oli vajalik üldkoosoleku edukaks läbiviimiseks. Välja arvati mitteaktiivsed liikmed, lähtudes peamiselt sellest, et nad ei olnud tasunud liikmemaksu. Tänu sellele saadi muudatuste tegemiseks vajalik kvoorum lõpuks kokku (eelmisel aastal see ebaõnnestus) ja Lindeberg sai oma käed sellest erakonnast puhtaks pühkida.

Teatavasti ütleb Eestis hetkel kehtiv erakonnaseadus, et erakond registreeritakse, kui sel on vähemalt 500 liiget. Kui liikmete arv langeb sellest allapoole ning vabatahtlikku lõpetamist ei alustata, võib sundlõpetamise algatamist taotleda valdkonna eest vastutav minister või muu huvitatud isik, aga ka erakondade registrit pidav Tartu Maakohtu registriosakond ise. Seda puht

Palun oota...

Tegemist on tasulise artikliga, edasi lugemiseks palun logi sisse või hakka liikmeks.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.