Miks EKRE plahvatas? Vandenõuteoreetiline seletus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. juuni 2024 kell 8:32Fotokollaaž: ekre.ee + Canva.com

Mart Helme jutt sellest, et siseopositsiooni maha surudes purustati EKRE-s kallutatud jõudude poolt sinna sokutatud võrgustik, on naeruväärne jura, kuid see ei tähenda seda, et mingit vandenõu erakonna kaaperdamiseks ei olnudki, kirjutab Telegramile poliitikavaatleja Andres Laiapea.

 

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ei saanud äsjaste valimiste tulemusel europarlamendis loodetud kahte kohta, kuid objektiivselt võttes läks erakonnal nendel valimistel suhteliselt hästi. Viie aasta eest koguti 12,7%, nüüd 14,8% häältest. Eelmise korraga võrreldes saadi valijatelt 12315 häält rohkem. Miks see erakond siis pärast valimisi paljude jaoks ootamatult pauguga lõhki läks? Põhjus peitus ilmselt tõesti, nagu on seletanud nüüd Martin Helme, erinevates nägemustes selle kohta, milline peaks olema EKRE edasine arengusuund.

Kindlasti olid pinged EKRE-s kasvanud juba pikemat aega. Osa erakonna ladvikust oli jõudnud järeldusele, et Jüri Ratas lõhkus enda poolt koos EKRE ja Isamaaga moodustatud valitsuse 2021. aasta jaanuaris mitte üksnes plaanitud abielureferendumi ärahoidmiseks, vaid ka Mart ja Martin Helme liiga käremeelsete sõnavõttude tõttu. Kui erakonda tabas 2023. aasta Riigikogu valimistel varasemaga võrreldes väike langus, siis aga leiti, et terav vastandumine Reformierakonnale oli olnud viga, millega ennast ise opositsiooni mõisteti. Selleks, et mitte igaveseks opositsiooni jääda, tuleks selle loogika kohaselt vahetada välja erakonna juht ja olla paindlikum nn. väärtusküsimustes.

Martin Helme on näidanud ennast küll poliitikuna, kes on valmis ka kompromissideks, kuid ta on ehitanud seda erakonda koos isaga ju algusest peale selleks, et see seisaks tema enda vaadete eest. Miks peaks ta selle pikki aastaid ehitatud masinavärgi nüüd lihtsalt erakonna valitsusse pääsemise nimel käest andma? Loomulikult hakkas ta vastu!

Nähtavasti oli vandenõulaste algne plaan panna EKRE kongressil Helme vastu esimeheks kandideerima Jaak Madison,

Palun oota...

Tegemist on tasulise artikliga, edasi lugemiseks palun logi sisse või hakka liikmeks.

    Telegram.ee tavaliige Telegram.ee kuldliige
Ava galerii

10.88€
1 kuu

(130.56€ 1 aasta)

50€
6 kuud

(8.33€ 1 kuu)

188€
1 aasta

(68€ aasta / 5.66€ kuu +*) Võimalik tasuda kolmes osas
Telegrami 1g kuldplaat
* väärtus 120€, limiteeritud kogus!
Kõik artiklid
Kõikide artiklite kuulamisvõimalus
Kõik videod
Kõik koolitused
Kõik podcastid
Telegram Mastermindid veebis
Kohtumised Telegram.ee toimetusega näost näkku
-10% allahindlus Telegram.ee veebipoes (ka kuldplaadilt)
 TelliTelliTelli


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt