Politsei kaotas kohtus: Toompea meeleavaldaja trahvimine oli ebaseaduslik

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. september 2021 kell 9:15



Fotod: Elmar Vaher, foto: Vikipeedia / Emma Johanna Lepasoo, foto: Tarvo Alev

Juuli alguses langetas Harju Maakohus otsuse, millega tühistas SAPTK abil algatatud väärteoasjas Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) poolt noorele muusikule Emma Johanna Lepasoole tehtud trahvi. Nüüdseks on laekunud kinnitus, et PPA ei ole kohtuotsust edasi kaevanud ning seega on otsus jõustunud ja lõplik, kirjutab Objektiiv.

 

“Kohtumenetleja on tutvunud kohtuotsusega ja jõudnud järeldusele, et kohus ei ole rikkunud materiaal- ja väärteomenetluse õiguse norme, mistõttu politsei otsust edasi ei kaeba,” ütles politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Britta Sepp ERR-ile.

SAPTK abil sai PPA otsus 7. mail Harju Maakohtus vaidlustatud. Kaebuse sisuks oli osutus, et PPA otsus on õigusvastane, kuna reaalselt ei ole Lepasoo talle etteheidetud õigusrikkumist toime pannud, teatas SAPTK

SAPTK juhataja Varro Vooglaiu sõnul tuli SAPTK selles juhtumis appi, kuna küsimus on põhimõttelise tähtsusega.

“Algusest peale oli selge, et mitte mingit väärtegu ei ole toime pandud ja et kogu selle menetluse algatamine PPA poolt oli osaks viia läbi justkui näidispoomist – selleks, et hirmutada inimesi ja pärssida nende poolt meeleavaldustel osalemise teel oma põhiseaduslike õiguste kasutamist. Politsei käitumine on olnud sõna otseses mõttes häbiväärne ja mul on väga hea meel, et kohtuotsusega on nüüd saanud ametliku kinnituse tõsiasi, et kogu see menetlus, mis Lepasoo vastu algatati, oli otseselt ebaseaduslik,” ütles Vooglaid ja lisas, et PPA võlgneb Lepasoole vabanduse.

Harju maakohtu pressiesindaja Viivika Siplane ütles 5. juulil ERR-ile, et kohtuväline menetleja koostas 9. aprillil väärteoprotokolli ja määras muusik Emma Johanna Lepasoole trahvi, kuna ta postitas Facebookis üleskutse 7. aprillil toimunud avaliku koosoleku kohta, kutsudes inimesi Toompeale ühinema koosolekuga ning koos esitama professionaalset emakeelset muusikat kodanikualgatusel toimuval üritusel.

“Kohus tühistas kohtuvälise menetleja poolt Emma Johanna Lepasoole määratud trahvi 160 eurot. Kohus leidis, et koosolekud Lossi platsil olid toimunud juba mitmed korrad ja on tõendamata, et inimesed kogunesid just E. J. Lepasoo üleskutse tõttu. Lisaks ei vasta väärtoeprotokollis märgitud teo toimepanemise koht tegelikkusele,” märkis Siplane.

 

Lühiülevaade juhtunust

Kõnealune kaasus sai alguse pärast seda, kui noor ema, muusikatudeng ja laulja Emma Johanna Lepasoo tegi 6. aprillil hilisõhtul kinnises Facebooki grupis “Muusikute infovahetus” postituse, kus kutsus teisi muusikuid järgmisel päeval koos endaga Toompea meeleavaldusele musitseerima.

Olgugi, et see postitus eemaldati grupi administraatori poolt vaid loetud minutid hiljem, kuna poliitilise sisuga postitused ei ole grupis lubatud, algatas PPA Põhja prefektuur juba järgmisel päeval laulu “Taas ärkamise aeg” autoriks oleva Lepasoo suhtes väärteomenetluse. Kuigi PPA soovis asja lahendada kiirmenetluse ja minimaalse trahviga, et saavutada süüdimõistev otsus, soovitas SAPTK mitte süüd omaks võtta, kuna mitte mingisugust õiguserikkumist ei olnud toime pandud.

Väärteomenetlus päädis 7. mail süüdimõistva otsuse ja 160 euro suuruse trahvi määramisega, sest PPA hinnangul rikkus Lepasoo oma postitusega avaliku koosoleku pidamisele kehtestatud nõudeid. PPA seisukoha aluseks oli hinnang, nagu teinuks kõnealune postitus Lepasoost selleks ajaks juba ca nädal aega Toompeal toimunud meeleavalduste korraldaja ja korraldajana oleks ta pidanud meeleavaldused registreerima. Reaalselt ei olnud Lepasoo mitte kuidagi nende meeleavalduste korraldamisega seotud ega olnud selleks ajaks veel kordagi neil meeleavaldustel osalenudki.

Algusest peale nõustas Lepasood SAPTK, tagades õigusabi, mida osutas SAPTK-ga õiguskeskuse ülesehitamiseks tihedamat koostööd alustanud jurist Henno Nurmsalu. SAPTK abil sai PPA otsus 7. mail Harju Maakohtus vaidlustatud. Kaebuse sisuks oli osutus, et PPA otsus on õigusvastane, kuna reaalselt ei ole Lepasoo talle etteheidetud õigusrikkumist toime pannud. Kohtuistung toimus 17. juunil ja 21. juunil langetas kohus otsuse, millega rahuldas kaebuse, tühistades PPA poolt väärteomenetluses langetatud otsuse.

Kohus avaldas PPA soovil oma otsuse täisteksti 9. augustil, millest hakkas kulgema otsuse vaidlustamise 30-päevane tähtaeg. Kuivõrd PPA selle tähtaja lõpuks riigikohtule kassatsiooni ei esitanud, jõustus Harju Maakohtu otsus ja on nüüd lõplik.

 

Allikad: Objektiiv, ERR

Fotod: Elmar Vaher, foto: Vikipeedia / Emma Johanna Lepasoo, foto: Tarvo Alev

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt