Europarlament kiitis heaks ühise pangandusjärelevalve süsteemi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. september 2013 kell 16:21Neljapäeval andsid saadikud heakskiidu EL pangandusjärelevalve süsteemile, mis toob umbes 150 EL suurimat panka alates 2014. aasta septembrist Euroopa Keskpanga järelevalve alla. Saadikud tugevdasid järelevalvesüsteemi läbipaistvust ja aruandekohustusi ning andsid järelevalveasutusele, Euroopa Pangandusjärelevalvele, ülesande arendada välja järelevalvetavad, mida liikmesriikide järelevalveasutused peaksid järgima.

 

Süsteem, mis on kohustuslik eurotsooni liikmetele, on avatud ka teistele EL liikmesriikidele. Saadikud töötasid selle nimel, et ka eurotsooni mittekuuluvatel liikmesriikidel, kes süsteemis osalevad, oleks võimalik otsuste tegemises osaleda võrdse partnerina.

 

Parandatud läbipaistvus ja aruandekohustus

Kuigi kokkulepe liikmesriikidega saavutati juba aprillis, pidid saadikud ja Euroopa Keskpank (EKP) seejärel täpselt paika panema, kuidas tagada EKP läbipaistvus ja aruandlus. Kuna uus järelevalvesüsteem toob kaasa märkimisväärse volituste nihkumise riiklikult tasandilt EL tasandile, rõhutasid Euroopa Parlamendi saadikud ja mitmed liikmesriikide parlamendid, et sellega peab kaasnema ka suurem demokraatlik kontroll.

Uute reeglite ning Euroopa Parlamendi ja EKP vahelise institutsioonide vahelise kokkuleppe alusel on Euroopa Parlamendil ulatuslik ligipääs järelevalvega seotud andmetele. Sealhulgas on Euroopa Parlamendil õigus saada EKP järelevalvenõukogu kohtumistest põhjalik protokoll ning selgitustega otsuste nimekiri, mis võimaldab mõista arutelude sisu. Samuti on EKP järelevalvenõukogu esimehel kohustus ilmuda Euroopa Parlamenti regulaarsetele avalikele kuulamistele.

Parlamendil on kaasõigus Nõukoguga heaks kiita EKP järelevalvenõukogu esimehe ja aseesimehe määramine ning ametist tagandamine. Parlament saab algatada juurdluseid võimalike tehtud vigade välja selgitamiseks ja esitada kirjalikke küsimusi, millele tuleb kiiresti vastata.

 

Barroso kutsus üles pangandusliidu loomisega kiirustama

Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso kutsus 11. septembril üles kiirustama Euroopa Liidu (EL) kavandatava pangandusliidu loomisega, mida peetakse oluliseks vahendiks ühenduse rahandussüsteemi stabiliseerimisel. EL-i täidesaatva organi juht lausus Strasbourgis kõneldes, et 28 liikmesriiki peavad projekti lõpule viima, tagamaks olukord, kus pankade maksevõimetuse korral “ei oleks maksumaksjad selle kinnimaksmise osas enam eesliinil”.

 

 

Allikad: BNS, Euroopa Liidu Infokeskus

Loe lisaks: European Voice, Global Post

Foto: rogerebert.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt