EL jõudis kokkuleppele pangandusliidu osas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. detsember 2013 kell 11:20



Euroopa Liidu rahandusministrid jõudsid kolmapäeva hilisõhtul kokkuleppele pangandusliidus, mis annab Brüsselile enneolematud uued volitused, takistamaks ebaõnnestunud pankadel majandust ohtu seada, teatasid ametlikud allikad. “Meil on kokkulepe,” ütles Prantsuse rahandusministeeriumi allikas pärast kogu päeva kestnud raskeid kõnelusi, mida varjutasid tõsised erimeelsused uue pangandust reguleeriva süsteemi võtmeelementide osas.

 

“Täna on ülitähtis päev pangandusliidu jaoks,” ütles Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Michel Barnier pärast 12 tundi väldanud raskeid kõnelusi. “Me tekitame revolutsioonilised muutused Euroopa pangandussüsteemi, nii et maksumaksjad ei pea tasuma panganduskriisides arve, sellega lõpeb massiliste abipakettide ajastu,” ütles Barnier.

Pangandusliit edendab finantsstabiilsust nii, et pangad saaksid taas laenata raha reaalsele majandusele, aidates kaasa majanduskasvule ja töökohtade loomisele. Ministrid leppisid ametlikult kokku ühtses kriisilahendusmehhanismis (SRM), mis sulgeks päästmislootuseta finantsasutusi enne, kui need jõuavad majandusele kahju teha.

Euroopa pangandusliidu esimene sammas, ühtne finantsjärelevalve läheb Euroopa Keskpanga haldusalasse. Keskpanga järelvalve alla peaks minema ühtekokku 6000 euroala panka, sealjuures otsest järelevalvet hakkab keskpank teostama 130-150 suurema pangandusgrupi üle, mis moodustavad ligikaudu 80 protsenti Euroopa pangandussektori mahust. Ühtne järelevalve peaks koos ühtse kriisilahendusmehhanismi ja hoiuste garantiisüsteemiga moodustama pangandusliidu, mille mõte seisneb selles, et maksumaksjate raha kallale mindaks viimases järjekorras, praeguseni on Euroopas käigus olnud pigem strateegia, kus iga riik päästab oma pangad.

Ühtse kriisilahendusmehhanismi loomise käigus on tekkinud vastasseis Prantsusmaa ja Saksamaa vahel, kus viimane ei soovi loovutada kontrolli oma pankade üle. Samuti on Saksamaa ettevaatlik lahenduse suhtes, kus eri riikide pankade päästmiseks kasutataks kogu Euroopa Liidu ühtset kriisilahendusfondi.

Täna algab Brüsselis ka Euroopa Liidu tippkohtumine, mille peateemaks on kavandatava pangandusliidu äsja kokku lepitud kriisilahendusmehhanism.

Kriisimehhanism tähendab sisuliselt seda, et raskustesse sattunud pankade eest tasuvad pankade kliendid.

 

 

Allikad: BNS, ERR

Foto: delpak.ec.europa.eu

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt