Keskerakond algatas eelnõu presidendi otsevalimiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. veebruar 2013 kell 11:03valimised

Opositsioonilise Keskerakonna fraktsiooni 21 liiget andsid täna riigikogu menetlusse põhiseadust muutva eelnõu, mis seadustaks presidendi otsevalimise, kirjutab Postimees.

 

Keskerakonna peasekretär, põhiseaduskomisjoni kuuluv Priit Toobal viitas arvamusküsitlustele, mille kohaselt toetab enamik kodanikke presidendi otsevalimist. “Tegelikult on ju sellest räägitud juba kehtiva põhiseaduse koostamisest saadik. Seda on Eestile soovitanud nii president Meri kui ka president Rüütel,” ütles ta erakonna pressiesindaja teatel.

Samuti kogus otsevalimise idee Toobali sõnul poolehoidu rahvakogu portaalis. Ta märkis, et rahvas suudab valida Eestile väärilise riigipea ning nad peavad õigeks, et riigikogu loovutaks selle õiguse rahvale.

 

Keskerakonna teatel saab rahvas presidenti valida näiteks Austrias, Iirimaal, Soomes, Prantsusmaal ning alates sellest aastast ka Tšehhis.

Presidendi otsevalimine oli ühe punktina kirjas Keskerakonna eelmiste riigikogu valimiste programmis. Vastavaid eelnõusid on erakonna liikmed algatanud riigikogus ka varasematel aastatel.

Põhiseadust on võimalik muuta kas rahvahääletusel, riigikogu kahe järjestikuse koosseisu poolt või kiireloomuliselt ühes koosseisus. Põhiseaduse kiirkorras muutmiseks peab seda lõpphääletusel toetama vähemalt 68, kahes koosseisus muutmiseks aga esmalt vähemalt 51 ja seejärel 61 riigikogu liiget.

 

Allikas: Postimees

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.