Kuulujutud J.F. Kennedy surma ümber

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. veebruar 2013 kell 12:26 

USA president John Fitzgerald Kennedy 22. novembril 1963 Dallases toimunud mõrva ümber tiirleb endiselt rohkelt kuulujutte ja teooriaid. Tänaseks on üle 70% ameeriklastest veendunud, et valitsus on tõe Kennedy surma kohta kinni mätsinud.

 

Arhitekt Gary Shaw alustas Kennedy mõrva uurimist aastal 1964, taasluues sündmuse kuriteopaigalt leitud asitõendite abil. Ta jõudis järeldusele, et tulistajaid oli vähemalt neli – kaks tulistas presidenti eest- ja kaks tagantpoolt, aga tulistajaid võis olla isegi kuus.

Ajakirjanik Jim Marrs uuris Kennedy mõrvamüsteeriumi üle kümne aasta. Pärast pikka uurimist ja tunnistajate ülekuulamist veendus ta, et mõrvariks tunnistatud Lee Harvey Oswald oli valitsuse poolt ettesöödetud ohvrilammas. 1989. aastal ilmus temalt ka uurimist kokkuvõttev raamat „Risttuli: vandenõu, mis tappis Kennedy” (Crossfire: The Plot That Killed Kennedy).

John Stockwell, endine CIA töötaja ja valitsuse kriitik, on kindel, et see oli pikalt ja üksikasjalikult ette planeeritud mõrv. Tema sõnul on juhtumeid, kus CIA tellib mõrva või viib selle ise läbi. “Me ei saa öelda, et salajane valitsus tegi seda, küll aga teame, et presidendi enda salateenistus pani kõvasti pidu, mis lõpetati vaid mõni tund enne paraadile minekut. Kas see on nüüd väga lohakas salateenistus või nad teadsid, mis saama hakkab?” küsib Stockwell.

 

Mõned uurijad arvavad, et lisaks CIA-le võisid mõrva planeerimisse kaasatud olla ka KGB ning USA või koguni Kuuba maffia, kes kõik soovisid mingil põhjusel Kennedy surma. Ühe teooria kohaselt tapeti Kennedy, kuna ta jäi endast võimsamate meeste teele ette. Väidetavalt plaanis Kennedy vähendada Föderaalreservi võimu USA rahandussüsteemis ja lõpetada Vietnami sõda, mis aga ei oleks sobinud rahamaailma juhtfiguuridele ja sõjatöösturitele.

Mainekas advokaat William Francis Pepper, kes on tuntud eelkõige Martin Luther King juuniori ja Robert F. Kennedy väidetavate mõrvarite kaitsjana, on öelnud, et John F. Kennedy mõrva ümber on kindlasti palju saladusi ning ta kahtleb tõsiselt selles, et (ainsaks) tapjaks oli Oswald.

 

Suurem osa ameeriklasi usub, et president Kennedy surm oli vandenõu. 2003. aastal selgus ABC uudiste korraldatud küsitlusest, et 70% vastanutest kahtlustab mõrvas rohkem kui üht inimest. 2004. aastal avaldas uudistekanal Fox küsitluse tulemused, mille järgi 66% rahvast arvas, et see oli kindlasti mõne asutuse või organisatsiooni vandenõu ja 74% küsitletutest oli kindel, et valitsus on midagi kinni mätsinud.

 

Allikad: video 1, video 2, video 3, Lovkap blogi, Investigation Discovery, Wikipedia,

Vaata ka W. F. Pepperi kodulehekülge.

Loe samal teemal Õhtulehest ja Tartu Postimehest.

 

Toimetas Chris Kala

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt