Põhiseaduskomisjon ei toeta presidendi otsevalimist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. märts 2013 kell 16:22Riigikogu_hoone_kompleks_1230-1935

Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas oma teisipäevasel istungil mitte toetada riigikogu 21 Keskerakonna fraktsiooni liikme algatatud põhiseaduse muudatust, mis seadustaks presidendi otsevalimise, vahendas BNS.

 

„Esitatud eelnõu näeb ette küll presidendi otsevalimise, kuid säilitab olemasoleva parlamentaarse riigikorraldusliku mudeli, kus pädevused on täpselt paika pandud ja tasakaalus. Kui me nüüd suurendame otsevalimisega ühe institutsiooni mandaati, võib see hakata tekitama erinevate võimutasandite vahel pädevuskonflikte ja viia senise mudeli tasakaalust välja. Küll pooldan ma seda, et parandatakse praegust presidendivalimiste korraldust, kus presidendi valib kas riigikogu või valimiskogu, et oleks selgelt piiritletud kampaania aeg ja avalikkusel oleks võimalik rohkem presidendivalimistel kaasa rääkida,“ ütles põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste.

„Pikas perspektiivis on parlamentaarsed riigid olnud stabiilsemad ja vähemprobleemsed kui presidentaalsed ja meie senine süsteem on toiminud hästi ning puudub akuutne vajadus seda muuta,“ lisas Maruste

 
Algatajad on seisukohal, et presidendi otsevalimine rahva poolt vastab ühiskonna ootustele ning annab rahvale täiendava võimaluse osaleda riigi jaoks oluliste otsuste langetamisel, lähendades sellega rahvast riigile. Ka osutasid algataja esindajad komisjoni istungil, et sarnaseid eelnõusid on valija ootustest tulenevalt esitatud koos käeoleva eelnõuga juba 12 korral.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna riigikogu fraktsiooni aseesimees Eiki Nestor ütles Postimehele, et tema hinnangul on presidendi otsevalimist seadustava eelnõu algatamise taga Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare soov saada Eesti presidendiks.
Allikas: BNS

Loe lisaks: Postimees, Postimees 2

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt