Valitsus arutab presidendi otsevalimise algatust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. märts 2013 kell 9:27stenbocki maja

Valitsus arutab neljapäeval opositsioonipartei Keskerakonna algatatud seaduseelnõu, mis muudaks põhiseadust ja võimaldaks presidenti valida Eesti kodanikel otsehääletuse kaudu, vahendab BNS.

 
Keskerakond on aastaid taotlenud läbi erinevate seaduseelnõude presidendi otsevalimist ja kinnitanud seda ka oma valimisloosungites. Kehtiva põhiseaduse järgi valib presidendi kas parlament või valijameeste kogu.

Eelnõu algatajad leiavad, et presidendi valimine otse rahva poolt vastab ühiskonna ootustele ning annab täiendava võimaluse osaleda riigi jaoks oluliste otsuste langetamisel, mis omakorda lähendab rahvast riigile. Eelnõu kohaselt tunnistatakse kehtetuks põhiseaduse säte, mille järgi valib presidendi riigikogu.

Eelnõuga nähakse ette, et valimised peavad olema üldised, ühetaolised ja otsesed nagu riigikogu valimiste puhul. Hääletamise salajasuse nõue jääb eelnõu kohaselt muutumatuks. Presidendi kandidaadi ülesseadmise õigus on eelnõu kohaselt erakonnal või vähemalt kümnel tuhandel hääleõiguslikul Eesti kodanikul. Valituks tunnistatakse kandidaat, kelle poolt on antud üle poole hääletamisest osavõtnute häältest.

Juulis 2003 oli valitsuse istungil 71 riigikogu liikme poolt algatatud sarnane eelnõu ning siis otsustati eelnõu toetada kuid riigikogu ei võtnud eelnõu vastu.

Valitsus peab oma arvamuse presidendi otsevalimiste kohta esitama 21. märtsiks parlamendi põhiseaduskomisjonile.

 

Ilves: presidendi otsevalimine on halb idee

2011. aastal sõnas president Toomas Hendrik Ilves, et presidendi otsevalimine on halb idee, sest ainuüksi valimiste korra muutmisest presidendi volitused ei muutu.

“Ma arvan, et see (otsevalimised – toim.) on halb idee või mitte nii väga hea idee. Aga see pole põhiprobleem, mis Eesti ees seisab. Kui otsustatakse teha teisiti, pole see katastroof. Ma siiski arvan, et see pole parim viis,” kinnitas president Toomas Hendrik Ilves Vikerraadio presidendikandidaatide debatis oma arvamust otsevalimistest.

 

Allikad: BNS, Postimees

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt