Kultuuriminister astus tagasi, sest pole nõus oma valdkonnas kehtestatud piirangutega

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. november 2021 kell 15:25Foto: Renee Altrov – Riigikantselei / Wikimedia Commons

Pärast mitu kuud kestnud kangutamist astus kultuuriminister Anneli Ott täna tagasi, teatades Keskerakonna büroos aset leidnud pressikonverentsil, et tema tagasiastumine on tingitud probleemidest, mis on kerkinud esile valitsuskoalitsioonis, sest ta pole Reformierakonnaga ühte meelt oma valdkonda puudutavate piirangute osas, vahendasid ERR ja Delfi.

 

“Täna on kahjuks kujunenud olukord, kus juba mitme nädala jooksul pole me jõudnud kokkuleppele kultuurivaldkonna kompensatsoonimeetmetes, kus meie valitsuspartner näeb võimalusi ainult täiendavateks piiranguteks. Kuid kahjuks kultuurivaldkond on pidanud selle kriisi jooksul tegema juba väga palju piiranguid iseendale. Väga palju ümber korraldama, ümber kohanema. Iga täiendav piirang /…/ on kindlasti palju suurema kaaluga, kui need olid kriisi alguses või kevadel,“ ütles Ott.

Oti sõnul oli tema jaoks väga oluline see, et piiranguid kehtestades lähtutaks põhimõttest, et riik aitab ka nendest tekkivaid mõjusid kompenseerida.

 

Ott ei ole vaktsineerimisvastane

Seni on meediast läbi kõlanud, et Anneli Otti survestati tagasi astuma, kuna ta ei ole vaktsineeritud, kuigi Ott ise ei kinnitanud, kas ta on vaktsineeritud või mitte.

Tänasel pressikonverentsil teatas Ott, et tal on vaktsineerimiskuur pooleli. Ott tõdes, et oleks soovinud oodata oma otsusega mõned kuud kauem, kuid piirangute saabudes tuli see samm tal astuda. Perearstiga konsulteerides otsustas ta oma esimese vaktsiinidoosi kätte saada.

“Kõik, kes on nimetanud mind vaktsineerimisvastaseks – see on nende enda sõnastus. Pole kunagi midagi sellist öelnud,” märkis Ott. Ta rõhutas, et vaktsineerimine peab olema igaühe jaoks läbimõeldud otsus ning selle tegemisel tuleb lähtuda infost, mis jõuab nendeni läbi vastavalt haritud inimeste.

“Tegelikult ei ole minu vaktsineerimine olnud seotud kõhklustega, vaid väga konkreetse põhjusega, mille kohta olen korduvalt ka öelnud, et ei soovi seda avalikkusega arutada,” ütles Ott.

“Peame pingutama selle nimel, et need, kellel on tekkinud küsimusi, saaksid teha oma otsuseid rahulikult ja ilma survestamata. Ainult nii saab tekkida usaldus,” võttis ametist lahkuv kultuuriminister vaktsineerimise teema kokku.

 

Tundis, et ei suuda ja astus tagasi?

Uute piirangute tõttu ei olnud kultuuriministril võimalik osaleda kultuuriüritustel ja seetõttu kritiseeriti teda pidevalt, öeldes, et ta peaks tagasi astuma.

Peaminister Kaja Kallas ütles, et kultuuriministri tagasiastumine oli praeguses olukorras ainuvõimalik samm: “Kultuuriministri tagasiastumine olukorras, kus ta tunneb, et ei suuda valitsuses kultuurivaldkonna eest piisavalt hästi seista, on ainuvõimalik samm. Soovin Anneli Otile edaspidiseks kõike paremat,” ütles Kallas.

Sõnastus “kus ta tunneb, et ei suuda valitsuses kultuurivaldkonna eest piisavalt hästi seista” on üsna silmakirjalik. Jääb üle oodata, kui hästi suudab kultuurivaldkonna eest seista järgmine, vaktsineeritud kultuuriminister, olukorras, kus vaktsineeritud haigestuvad samamoodi nagu vaktsineerimata inimesed – nagu väga hästi näitas ka raskelt koroonasse haigestunud Imre Sooääre juhtum.

Anneli Ott aga on näidanud ennast põhimõttekindla inimesena, kes julgeb enda arvamust avaldada ja oma veendumuste eest seista, julgustades seda tegema ka teisi.

 

 

Allikad: ERR, Delfi 1, Delfi 2

Toimetas Sander Soomaa

Foto: Renee Altrov – Riigikantselei / Wikimedia CommonsKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt