Dilemma Iirimaal: keda süüdistada, kui kõik on vaktsineeritud?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. november 2021 kell 11:33Kedagi ei paista huvitavat haiguse levik peaaegu täielikult vaktsineeritud populatsioonis. Oma neljapäevasel kohtumisel Anderson Cooperiga CNN-ist lükkas president Joe Biden tagasi COVID-19 vaktsineerimisega mittenõustujate väite vabaduse piiramisest: “Vabadus? Mul on vabadus sind oma COVID-iga tappa,” irvitas Biden. “No mõelge ise – vabadus.”

 

Biden ütles valjusti välja, mida tervishoiuametnikud on kõikjal väitnud pärast COVID-19 vaktsiinide levitamist. “Need, kes ei ole vaktsineeritud, tapavad oma vastutustundlikke kaaslasi.”

Iirimaal on aga tervishoiuametnikel süüdlased otsas. Seda näitab Waterfordi maakonna statistika. Riigi ajalehe Irish Timesi sõnul asuvad Iirimaa kolmest kõige kõrgema nakatumisnäitajaga piirkonnast kaks maakonnas, kus on riigi kõrgeim vaktsineerimismäär. Waterfordis on tähelepanuväärselt 99,7 protsenti üle 18-aastastest täiskasvanutest täielikult vaktsineeritud.

Kui Iirlased rändasid 19. sajandil Ameerikasse, olid nad oma probleemidest hoolimata tuntud sitke ja vastupidava, vabadust armastava rahvana. Kui mõned erandid välja jätta, pole nad praegu enam kumbagi. Olen aastate jooksul sageli Iirimaad külastanud, seal kaks korda elanud ja näinud, kuidas propaganda nende kultuuri on mõjutanud. Tänapäeva Iirimaa peaaegu täielik allumine COVID-i meetmetele oli sama etteaimatav kui 2018. aastal toimunud abordireferendum. 

Iirimaa traditsioonilise katoliikluse suhtes piinlikkust tundev riigimeedia ja valitsuseliit on usinalt importinud USA-st alguse saanud väärtussüsteemi, mille osadeks on muuhulgas piiramatu seksuaalvabadus, vaba immigratsioon ja nüüd ka Covidi-hullus. 

Kuna elitistid kontrollivad, mida iirlased kuulevad ja loevad, on kasutatud ka häbistamist, et oma kaaskodanikke veenda või vaikima sundida. Erinevalt Ameerikast pole Iirimaal tõhusat alternatiivmeediat. Seetõttu on vastuolulistes küsimustes aktsepteeritud arvamuste vahemik väga kitsas. Koos Covidi tulekuga on ka Iiri katolik kirik liikunud samal kursil. 

Veel 2021. aasta aprillis ei tohtinud Iirimaa kodanikud sõita oma kodudest kaugemale kui kolm miili. Kõik koolid ja kirikud suleti, samuti kõik baarid, restoranid ja ehitusplatsid. Isegi pärast seda, kui Iirimaa aprillis piiranguid “leevendas”, tohtis kodust liikuda 12 miili kaugusele ja inimestel ei lubatud endiselt külalisi vastu võtta. 

Vaatamata sellele, et nakatunute arv täielikult vaktsineeritute seas on suurenenud, leevendab Iirimaa praegu kogunemiste ning pulmades ja kirikus käimise piiranguid. Siseteenindus baarides ja restoranides on samuti taastunud, kuid ainult neile, kes on täielikult vaktsineeritud või suudavad tõestada, et on viimase 6 kuu jooksul COVID-19-st paranenud.

Iirimaa COVID-poliitika meelevaldne areng viimase 18 kuu jooksul on näidanud, et rahvatervise ametnikel ja valitsuse poliitikakujundajatel pole aimugi, mida nad teevad. 21. oktoobril avaldatud andmete kohaselt on Waterford City Southis riigi kõrgeim COVID-19 esinemissagedus 14 päeva jooksul 1486 juhtu 100 000 kohta ja Tramore-Waterford City Westis on kolmas kõrgeim 1122 juhtu 100 000 kohta. Seda hoolimata siseriiklikest reisikeeldudest ja maakonna enam kui 90-protsendilisest vaktsineerimismäärast.

Enamik suuremaid ajalehti on Waterfordi olukorrast teada andnud, kuid nad teevad seda ilma järelemõtlemiseta. Kellelgi ei tundu olevat huvi, kuidas peaaegu täielikult vaktsineeritud inimesed võivad haigust oma kogukonna seas levitada.

Tõepoolest, peaaegu igas COVID-19-ga seotud küsimuses on lahkarvamusel oma hind. Endise ülikoolikolledži Dublini professori ja Iiri Vabaduspartei esimehe Dolores Cahilli juhtum on õpetlik näide. Enne tema esilekerkimist vaktsineerimisvastases liikumises peeti Cahilli Iiri teadusuuringute “superstaariks“.

Cahilli positsioon ühiskonnas hakkas murenema 2021. aasta märtsis, kui sooviti tema tagasiastumist Vabaduspartei esimehe ametikohalt pärast seda, kui ta “esitas piirangutevastasel meeleavaldusel põhjendamatuid väiteid”. 2021. aasta augustis said Irish Timesi lugejad teada, et Londonis on välja antud kohtumäärus “prominentse Covidi skeptiku ja vaktsineerimisvastase võitleja” vahistamiseks. Muude kuritegude hulgas esitati Cahillile süüdistus “rohkem kui kuue inimese kogunemise korraldamises mis tahes kohas”. 2021. aasta oktoobriks oli Irish Times teinud endisest UCD professorist “vandenõuteoreetiku” ja “ühe peamise anti-vaktsineerimise väärinfo levitaja“. 

Nagu Waterfordi maakonna numbrid näitavad, ei tea Iiri tervishoiuametnikud ja poliitikakujundajad, mis on väärinfo. Kuid nad teavad, mis on võim, ja teevad kõik, mis võimalik, et sellest kinni hoida. 

Koroonapatsientide arv haiglas (allikas: Our World in Data)

Positiivsete testide arv (allikas: Our World in Data)

 

Allikad: The American Spectator, lingid teksti sees

Fotod:  ekraanikuvad

 

Autor Jack Cashill

Tõlkis ja toimetas Teilo T. London

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt