Obama kohtub Putini asemel Balti valitsusjuhtidega?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. august 2013 kell 9:14 

Kolmapäeva õhtul teatati, et Obama on oma Euroopa visiidi ajakava ümber mänginud ning varem teatatud Putiniga kohtumise asemel toimub kohtumine Põhjamaade ja Baltiriikide valitsusjuhtidega. Rootsi ei ole kinnitanud, et USA president Barack Obama kohtuks septembri algul Stockholmi külastades ka teiste Põhjamaade ja Balti riikide juhtidega, vahendas uudisteagentuur STT neljapäeval Rootsi meediat.

 

Anonüümsust palunud diplomaatiline allikas ütles kolmapäeval BNS-ile, et USA riigipea on Stockholmi kutsunud Põhjamaade ja Balti riikide valitsusjuhid. Ka Soome presidendi kantselei ega peaminister Jyrki Kataineni Koonderakonna rahvusvaheliste suhete eriabil ei ole informatsiooni selle kohta, et teisi Põhjamaade juhte oleks kohtumisele kutsutud.

Ametlikku kinnitust on seni leidnud vaid kohtumine Rootsi peaministri Fredrik Reinfeldtiga. Rootsi peaministri kantselei teatel on USA presidendi visiit “hea võimalus arutada maailma poliitilisi ja majandusarenguid vahetult president Obamaga ning esitleda talle Rootsi arusaamu”.

Ühendriikide president Obama on Rootsis 4. ja 5. septembril teel Venemaale G20 kohtumisele. Ainus varasem USA ametisoleva riigipea visiit Rootsi leidis aset 2001. aastal, mil George W. Bush võttis osa Euroopa Liidu tippkohtumisest Göteborgis.

Kolmapäeval teatas Washington, et president Barack Obama jätab ära Moskvasse kavandatud tippkohtumise Putiniga, mõjukate meediaväljaannete teatel on tegemist reaktsiooniga Moskva otsusele anda ajutist varjupaika Edward Snowdenile, keda süüdistatakse Rahvusliku Julgeolekuameti (NSA) salajaste jälgimisprogrammide lekitamises, ent ühtlasi peegeldab see samm Ühendriikide frustratsiooni Venemaa suhtes ka mitmes teises küsimuses, sealhulgas raketikaitse ja inimõigused.

Ilvesel seisab üks kohtumine Obamaga ees ka augustis. Presidendi kantselei teatas 29. juulil, et Toomas Hendrik Ilves osaleb 30. augustil Washingtonis Eesti, Läti ja Leedu riigipeade kohtumisel Ameerika Ühendriikide presidendiga.

 

 

Allikad: BNS, Presidendi ametlik kodulehekülg

Foto: White House / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt