Äripäev: Savisaar võib Šveitsis varjata korruptiivset tulu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. aprill 2013 kell 9:33 

Šveitsi kohtudokumentist selgub, et Eesti prokuratuuri ja kaitsepolitsei kahtlustuse kohaselt varjab Tallinna linnapea Edgar Savisaar Šveitsi pangas korruptiivsel teel saadud vara, kirjutab Äripäev.

 

Äripäev leidis Savisaare rahaasjadele varasemast rohkem valgust heitva dokumenti Šveitsi kohturegistrist, mis on avalik. Kohtu dokumendis nimetatakse prokuratuuri ja kapo uurmise all oleva konto omanikku perefondiks, vahendas BNS.

Kaitsepolitsei info järgi võib Savisaarel Šveitsis olla pangakonto. Savisaare advokaadid on üritanud takistada pangakonto kohta oleva info edastamist Eesti prokuratuurile. Šveitsi kohus jättis aga kaebuse rahuldamata ja vastavas otsuses on ka kirjeldatud Savisaare suhtes algatatud uurimise sisu.

Äripäeva allika kinnitusel võisid uurimisasutused Savisaarega seostatava Šveitsi pangakontoni jõuda Savisaare laenutehinguid uurides 2009. aastal. Näiteks andis Savisaare tollase võitluskaaslase Ain Seppiku poegadega seotud firma Savisaarele laenu 173 550 eurot. Samas selgub Šveitsi kohturegistris olevast dokumendist, et tegelikult võis Savisaarel vajalik summa olla olemas endalgi, kuid see asus Šveitsis Arsai Investmenti nimelise fondi arvel.

 

Ajalehe andmetel kahtlustavad prokuratuur ja kaitsepolitsei, et selle fondi kaudu maksti tagasi Savisaare laen, mille ta oli võtnud Seppikute firmalt. Seetõttu peetaksegi Savisaart Šveitsis olnud fondi tegelikuks kasusaajaks. Tagasimakse vormistati uueks laenuks, kuid uurijad arvavad, et skeemi kasutati Savisaartele tasutud altkäemaksusummade päritolu varjamiseks, kirjutab Äripäev.

Ajalehe andmetel kandis Savisaare hea tuttav ja Tallinnas märkimisväärseid ärihuve omav Alexander Kofkin juba 2007. aastal Savisaarega seostatavale Šveitsi pangakontole ligi 192 000 eurot. Kaks aastat hiljem liikus raha Panama firmasse Pipa Business Corporation. Paberil vormistati laen Savisaarele ja Seppikute juhitav firma Bravotex sai laenatud raha mitme ülekande järel tagasi, kirjutab Äripäev.

Šveitsi kohtudokumendis kasutatakse Savisaarega seostatud fondi puhul perekonnafondi nimetust. Tegemist on juriidilise isikuga, mida ei pea kandma Šveitsi äriregistrisse.  Vastavalt seatud piirangutele on fondile ligipääs perekonna või mitme pere liikmetel. Samas ei leia Savisaare majanduslike huvide deklaratsioonist, et tal oleks välismaal pangakonto, et ta oleks seotud mõne fondiga või omaks vara väljaspool Eestit, kirjutab Äripäev.

 

Allikad: BNS, Äripäev

Foto: Tallinn.ee

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt