Riigikohus: NETS peaks olema selgem ning poliitiline vastutus suurem

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. veebruar 2022 kell 14:20Riigikohus tegi oma arvamuses terve rea kriitilisi ettepanekuid nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seadusele (NETS) ning rõhutas, et seda oleks eelkõige vaja teha praegusest oluliselt selgemaks ning suurendada otsustajate poliitilist vastutust, vahendab ERR. Riigikohus märkis, et toetab eelnõu koostajate soovi suurendada koroonakriisis parlamendi rolli ning rakendatavate meetmete läbipaistvust. Täiendavat tähelepanu tuleks pöörata ka riigi eesmärkidele kriisis ning abinõude proportsionaalsusele.

 

Riigikohtu hinnangul on küsitav, kas eelnõu astub tegelikult piisavaid samme seletuskirjas deklareeritud suunas.

“Selleks, et otsused oleks paremini prognoositavad, tuleks piirangute kehtestamisele sätestada seadusandlikult täpsemad tingimused. Epideemia kulgedes peaks need muutma rangemaks, mitte leebemaks, sest aja möödudes riivete intensiivsus kasvab ja ühiskonna taluvusvõime väheneb. Piirang, mis on proportsionaalne paari kuu kestel, ei pruugi olla põhiseaduspärane pikkade aastate vältel,” leiab riigikohus.

Riigikohus märkis, et läbipaistvuse suurendamiseks tuleks tagada otsustajate poliitiline vastutus ning eelistada tuleks parlamendi, äärmisel juhul valitsuse või valdkonna ministri, mitte aga apoliitiliste terviseameti ametnike või koolidirektorite otsustusõigust. “Praegu kumab eelnõust läbi soov suurendada mittepoliitilise tasandi vastutust ja lihtsustada piirangute kehtestamist,” seisis riigikohtu arvamuses.

Riigikohtu hinnangul ei pruugi iga viimase kui nakatumisjuhu ärahoidmine tänases olukorras enam osutuda proportsionaalseks, sest olukord on muutunud, võrreldes ajaga, mil tehti enamik eelnõu seletuskirjas viidatud kohtulahendeid (st 2021. a lõpp), veelgi enam võrreldes ajaga, kui kehtestati vaidlusalused meetmed.

Riigikohus märkis veel, et kõigi ohtlike nakkushaiguste kohta käivate üldnormide kõrval tasuks kaaluda täpselt rihitud erireeglite kehtestamist COVID-19 kohta.

Riigikohus leiab ka, et selline ühetaolise ja kõikehõlmava abstraktse režiimi kehtestamine tundmatutele ja juba tuttavatele haigustele võib anda täitevvõimule liiga laiad volitused.

 

Loe täpsemalt ERR-ist

Foto: Sora Shimazaki / Pexels

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt