Tunnistaja: Heiki Kranich tuli, portfell sularaha täis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. aprill 2013 kell 19:17 

Ligi miljon krooni sularaha jõudis Reformierakonna loodud firmasse R-Hooldus 1999. aastal tänu toonasele peasekretärile Heiki Kranichile, kes saabus tunnistaja väitel sageli partei kontorisse sularahapakkidega, kirjutab 19. aprilli Äripäev.

 

Eilne Äripäev kirjeldab, kuidas jõudis peaaegu miljon krooni sularaha R-Hoolduse kontole. R-Hooldus oli Reformierakonna suursponsor 1999. aasta riigikogu valimistel, kes annetas valimisteks 2,1 miljonit krooni.

Artiklis kirjeldatakse, kuidas R-Hoolduse raamatupidaja Karin Remmelgas viis erakonna halli kardinali Heiki Kranichi palvel alates 1998. aasta novembrist mitmel korral teadmata päritolu sularaha panka ja pani R-Hoolduse kontole. See on Siim Kallase, Andres Lipstoki ja Märt Raski juhitud ettevõte, mis loodi aasta varem partei juhatuse korraldusel valimiste rahastamiseks.

 

Liikusid jutud, et parteid toetavad salaja Vene ärimehed

1998. aasta novembris ja 1999. aasta märtsis viis raamatupidaja Kranichi palvel panka mõlemal korral 100 000 krooni ning 1999. aasta mais 292 000 krooni. Viimane sularaha sissemakse, pool miljonit krooni, toimus 1999 juunis. Tundmatu päritoluga raha kogunes R-Hoolduse kontole pisut alla miljoni krooni ning nädal pärast viimast laekumist kandis R-Hooldus 474 518 krooni Reformierakonnale poliitreklaame teinud firma Brand Sellers DDBN kontole.

Äripäev kirjutab, et anonüümsust palunud endise reformierakondlase väitel tulnud Kranich tihti erakonna kontorisse, portfell sularaha täis. Kuna erakonna rahaasjades urgitsemine polnud soovitatav, siis sellest ka eriti ei räägitud. Samas liikusid jutud, et parteid toetavad salaja Vene ärimehed. Kuigi nimesid ei mainitud, on hiljem Reformierakonnaga seostatud Transgroup Investi omanikke: näiteks sai Maksim Liksutov, kes on praegu ametis Moskva abilinnapeana, Ansipi valitsuselt 2005. aastal Eesti kodakondsuse – nagu ka Venemaa kunagise raudteeministri poeg Rustam Aksenenko…

 

Kranich: Mingit sularaha tassimist kindlasti polnud

Kranich väidab, et „mingit sularaha tassimist kindlasti polnud“ ja kõik tegevused olid lepingutega kaetud. Äripäeva käsutuses on aga R-Hoolduse 1998.–1999. aasta kontoväljavõte, millest selgub, et ligi miljoni krooni väärtuses sularaha viis panka firma kontole raamatupidaja Karin Remmelgas ja keegi Kaja Remmelgas.

Remmelgas ei kinnita ega lükka Kranichilt sularaha saamise väidet ümber, öeldes, et ta pole volitatud isik R-Hooldusest rääkima. Naine astus möödunud sügisel erakonnast välja ega soovi minevikusündmustel peatuda.

Sissejuhatust Äripäeva artiklile „Tunnistaja: Heiki Kranich tuli, portfell sularaha täis“ saad lugeda siit. Kogu lugu aga väljaande paberlehest.

 

Allikas: Äripäev

Loe lisaks: Äripäev 1, Äripäev 2, Äripäev 3, Eesti Ekspress, Eesti Päevaleht

Foto: Internet

 

Toimetas Õnne Puhk

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt