Veel kaks päeva saab allkirjastada petitsiooni “Keelustada Eestis GMO-kultuuride kasvatamine”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. oktoober 2017 kell 10:50Portaalis Rahvaalgatus.ee on üleval järgnev petitsioon, millele oodatakse allkirju veel täna ja homme. Juhul, kui algatus kogub tuhat toetajat, saab selle üle anda Riigikogule.

 

Keelustada Eestis GMO-kultuuride kasvatamine

Üle maailma kasvab teadlikkus geneetiliselt muundatud organismide (GMO) kasutamise osas.

Vaatamata suurfirmade-poolsele suurele survele, on 19 Euroopa Liidu riiki öelnud ametliku “EI” GMO kasvatamisele oma riigi territooriumil.

GMOde kasutamise mõjude uuringud on alles lapsekingades, mistõttu sellega kaasnevad täna riskid, mida me ei oska veel piisavalt hinnata. On arvukaid uuringuid, mis seavad GMOde terviseohutuse tõsise kahtluse alla (viide 1 ja 2).

Euroopa Liidus kehtib ettevaatuspõhimõte, mis muu hulgas tähendab, et kuni teatud “leiutiste” ohutus inimestele, loomadele ja keskkonnale ei ole absoluutse kindlusega tõestatud – ei tohi neid massiliselt kasutada. Täna pole seda GMOde puhul vastuoluliste teadusuuringute põhjal võimalik absoluutse kindlusega väita.

Oleme seisukohal, et tänased teadmised, uuringute tulemused, inimeste hoiakud GMOde suhtes ning GMOde kasutamisega kaasnevad riskid on piisav argument, et Eesti liituks enamiku EL riikide seisukohaga GMOd oma territooriumil keelustada.

Sellele soovile annab omakorda kinnitust ka Maaeluministeeriumi ametlik kirjavahetus petitsiooni algatajatega, milles ministeerium kinnitab, et Eestis puudub huvi GMOde kasvatamise vastu.

Lisaks on Eesti Vabariik toonud oma mainekujunduses jõuliselt esile Eesti kui mahemaa kuvandi, millega GMOde soosimine kuidagi kokku ei sobi.

Meie inimeste, meie laste tervise ja kogu keskkonna nimel – nõuame, et Eesti Vabariik ütleks “EI” GMOde kasvatamisele oma territooriumil.

Viited:

  1. http://www.organic-systems.org/journal/81/8106.pdf
  2. https://academic.oup.com/nutritionreviews/article-abstract/67/1/1/1840264/Risk-assessment-of-genetically-modified-crops-for

Loe lisaks:

Ökoriik Eesti võrgustik (mahetootjad ja valdkonna edendajad üle Eesti)
Eesti Kutseliste Mesinike Ühing
Eesti Mesinike Liit

 

Petitsiooni saad allkirjastada SIIN.

Foto: naturalsociety.com

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt