Võrokesed vajavad meie tuge! Rahvaalgatus võrokeste põliskultuuri ja elukeskkonna kaitseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. mai 2023 kell 14:03Võrokeste jaoks tähtsa põlise omakultuuri senisest suuremaks väärtustamiseks ja paremaks hoidmiseks ning võrokeste looduslähedase eluviisi jätkamise võimaldamiseks võeti Võrokeste I Kongressil 22. aprillil 2023 vastu kolm olulist otsust võru keele hoidmiseks ja edendamiseks ja elukeskkonna hoidmiseks. Kuna riigikogus kaalutakse eelnõud, millega saaks kiirkorras, ilma kaasnevate mõjude hindamiseta teha suuri arendustöid (nagu praegu Nursipalu harjutusväljaku laiendamine, millega sõidetakse teerullina üle kohalikest elanikest), koostasid Võrokeste Kongressi Vanemate Kogu rahvaalgatuse võrokeste põliskultuuri ja elukeskkonna kaitseks. Võrokesed vajavad meie tuge!

 

Head setod, mulgid, kihnlased, saarlased, hiidlased, läänlased, virulased ja kõik teised, kelle jaoks Eesti Vabariigi erinevate piirkondade põline kultuuripärand ja elukeskkond on tähtis! Võrokesed vajavad teie tuge.

Vabariigi Valitsus saatis 04.05.2023 Riigikokku eelnõu, sooviga muuta mitmeid seadusi selliselt, et edaspidi oleks võimalik teha kiirkorras suuri arendusi ilma kaasnevate mõjude igakülgse hindamiseta ja paigapealsete inimeste vajadustega arvestamata. Selline kiirkorras otsustamise võimaldamine ei ole õige ja selline seaduste muutmine võimaldaks edaspidi kõigis Eesti piirkondades inimeste elukeskkonda halvendada, survestades sel moel inimesi oma kodudest lahkuma ja lõhkudes sellega sidemeid, mille kaudu Eesti põliskultuuri kandvad kodanikud on oma esivanemate maaga seotud.

Võrokeste jaoks tähtsa põlise omakultuuri senisest suuremaks väärtustamiseks ja paremaks hoidmiseks ning võrokeste looduslähedase eluviisi jätkamise võimaldamiseks võeti Võrokeste I Kongressil 22. aprillil 2023.a vastu järgmised otsused:

1. Võrokesed, Eesti Vabariigi kodanikud, kelle esivanemad on Vana-Võromaa kaheksa kihelkonna aladel elanud juba üle 2000 aasta, soovivad oma keelt ja kombeid kaitsta ning hoida oma maa puhas ja elamisväärne. Võru keelt, mis on üks läänemeresoome vanemaid keeli, tahavad võrokesed anda edasi oma lastele ning jätkata oma põlisel territooriumil jätkusuutliku loodushoidliku eluviisiga.

2. Keeleseaduses ja rahvastikuregistris tuleb võru keel nimetada eraldi keeleks, et seda saaks märkida emakeelena. Tuleb toetada Eestis eesti keele kõrval ka põlise võru keele püsimist elujõulisena. Edendada võru keele õpetamist Vana-Võromaa koolides ja lasteaedades ning võru keele senisest suuremal määral kasutamist tele- ja raadioprogrammides, kirjanduses, teatrilavastustes, avalikus ruumis, ettevõtluses jne.

3. Võrokeste jaoks ei ole maa ja loodus mitte ressursside kogu, vaid nende hoole alla usaldatud esivanematelt päritud hingestatud ja väärtuslik elukeskkond, mis tuleb puhtalt ja tervelt üle anda järgmistele põlvkondadele. Kui Vana-Võromaale tahetakse rajada riiklikke rajatisi, siis tuleb võrokestega kokku leppida, kuidas seda teha selliselt, et see ei hävitaks võrokeste elukeskkonda ja tervist.

Võrokeste I Kongressi otsuseid täies mahus saad lugeda siit: https://vorokongress.ee/

Kui nende kolme otsuse jaoks on vaja muuta Eesti Vabariigi seadusi, siis tuleb seda teha. Otsuste elluviimisel tahavad võrokesed teha Eesti Vabariigi Valitsuse ja Riigikoguga koostööd, mis põhineb vastastikusel usaldusel. Võrokeste I Kongress valis selleks Vanemate Kogu, kes esindaks võrokesi, kes kongressil osalenud saadikuid volitasid või kes kongressil osalesid.

Kui arvate samuti, et Eesti Vabariigi ainuomane põline kultuur koosneb erinevate piirkondade kultuuripäranditest, mille iga omanäolise piirkonna inimesed on saanud oma esivanemate käest ja mis on väärt edasiandmist järgnevatele põlvkondadele, säilitades igale piirkonnale omase eripära, ning et igal Eesti Vabariigi kodanikul on õigus osaleda aruteludes ja otsustusprotsessides, mis puudutavad nende kodukohta märkimisväärselt mõjutavaid suuremahulisi ehitusprojekte, siis palun ühinege selle toetusavaldusega. Kindlasti tulevad võrokesed ka teile appi kui teil oma piirkonna põlisväärtuste kaitsmisel abi vaja on.

Võrokeste Kongressi Vanemate Kogu:

Ülle Kauksi, Rainer Kuuba, Hipp Saar, Mati Kuklane, Sulev Iva, Kertu Luisk, Anti Allas, Maarika Niidumaa, Inga Raitar, Jüri Varik, Karl-Richard Sänna

 

Rahvaalgatusele “Toetame võrokeste soovi hoida oma põliskultuuri ja elukeskkonda!” saad allkirja anda SIIN

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt