Idamaade armastusest kasvasid välja eri kultuuride naisi ühendavad naisteõhtud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. november 2020 kell 23:18



Foto: Terje Talts

Tallinnas on palju naisi, kes on siia kolinud välismaalt, tulnud tööle või abiellunud näiteks eestlasega ja mõni naine võib olla täiesti üksi. Ta ei tunne siin kedagi ja tal ei ole siin veel sõpru – meie naisteõhtude üks eesmärke ongi ka see, et nende kaudu tekib Tallinnas elavatel välismaalastel siin tore kogukond ja sõpruskond, kust saab nõu ja abi, kasvõi laste teemadega seotud asjus,” rääkis ürituste korraldaja ja tantsuõpetaja Berit Aicha Vill oma tantsustuudios toimuvate naisteõhtute kohta, kus jagavad oma nägemust maailmast eri rahvusest ja eri põlvkondadest naised.

 

Sel laupäeval toimuval naisteõhtul Müstika Tantsustuudios saab muu hulgas õppida seto ja korea tantse, maitsta süüria toite ning tutvuda nii ida- kui ka eestimaiste rahvarõivastega. “Mis saab olla veel parem, kui õppida teisi kultuure ja rahvaid tundma läbi tantsu ja muusika,” sõnas ürituse korraldaja Berit Vill.

Tantsija ja tantsuõpetaja Berit Aicha Vill ütles, et Tallinnas elavaid erinevaid rahvaid ühendavate naisteõhtute idee tekkis sellest, et idamaades on erinevate põlvkondade naistel kombeks kokku tulla, et omavahel suhelda, jagada oma muresid ja rõõme ning koos midagi ette võtta.

 

Eri põlvkondade naised jagavad kogemusi

“Naised saavad kokku, lapsed on kaasas ja räägitakse naistejutte – on need siis isiklikud teemad või lastega seotud teemad või kultuuri- ja muusika teemad. Need on sellised kogunemised, kus naised saavad üksteist toetada, kogemusi jagada, laulda ja tantsida,” rääkis ta.

Vill ise alustas tantsuga, kui ta oli 15-aastane. “Mulle kohutavalt meeldis see, et peale tantsima õppimise sain olla osa ägedast seltskonnast ning seal olid ka minust vanemad naised, kes rääkisid oma elukogemusest, mida noorel inimesel oli hästi põnev kuulata,” selgitas ta.

“Kuna ma tegelen juba 20 aastat Araabia kultuuriga, siis olen pikka aega igatsenud, et mul oleks araablannadest sõbrad, kellega saaksin rääkida ja jagada oma armastust Araabia kultuuri vastu. Ma olen peaaegu terve elu vaadanud kõike, mis on seotud idamaadega, suure huviga,” rääkis ta, kust tekkis tal tõmme idamaade kultuuri, tantsu ja muusika vastu.

“Mulle üldse meeldib tohutult maailmamuusika ja ka erinevate piirkondade mütoloogia, sest nii põnev on leida paralleele erinevate uskumuste vahel. Inimene on ju üks, aga meid mõjutab geograafia ning erinev kultuur,” rääkis ta.

 

Tants aitab teisi kultuure paremini mõista

Berit juhendab erinevaid tantsukursusi ning korraldab eelkõige just naistele mõeldud üritusi.

“Meie naisteõhtu puhul on oluline see, et koos ei käi üks kindel naiste grupp, vaid oodatud on alati kõik uued huvilised. Sel laupäeval toimuva naisteõhtu teeb eriliseks see, et see toimub pooleldi eesti ja pooleldi inglise keeles. Tallinnas on palju naisi, kes on siia kolinud välismaalt, tulnud tööle või abiellunud näiteks eestlasega ja mõni naine võib olla täiesti üksi. Ta ei tunne siin kedagi ja tal ei ole siin veel sõpru – meie naisteõhtude üks eesmärke ongi ka see, et nende kaudu tekib Tallinnas elavatel välismaalastel siin tore kogukond ja sõpruskond, kust saab nõu ja abi, kasvõi laste teemadega seotud asjus,” rääkis ta.

“Kui tulevad uued inimesed kokku, siis me saame rohkem teada üksteise kohta ja vajadusel aidata ning peale eri põlvkondade ühendamise on oluline ka just erinevate kultuuride tutvustamine,” sõnas ta.

Tantsustuudio teeb tihedat koostööd ka teiste naistegruppidega, nagu näiteks Tallinna rahvusvaheline naisteklubi ja naiste tsikliklubi WIMA.

Vill ütles, et tema loodud Müstika Tantsustuudio kasvas välja huvist idamaade tantsu vastu, ta on üks tuntumaid kõhutantsu treenereid Eestis. “Esialgu olid need üritused Araabia naiste õhtud, aga praegu käib minu juures trennis ka väga palju teistest rahvustest naisi – pooled on eestlased, aga on ka näiteks aserid, naised Indiast, Pakistanist ja Nepalist. Tallinnas tegutseb ka väga tore maroko kogukond. Me teeme koostööd ka Tallinnas tegutsevate tatarlaste seltsi ja armeenia seltsiga,” loetles ta.

Vill ütles, et kui meediat jälgida, võib tunduda, et meil on suur hirm pagulaste ees, aga tegelikult on neid Eestis ja Tallinnas ikkagi vähe. “Mulle tundub, et Eestis ei ole pagulastesse suhtumises kuigi suurt probleemi. Muidugi, kõik, mis on uus, on tihti ka hirmutav ja kui sul ei ole kokkupuudet ega kogemust teistsuguse kultuuriga, siis võibki teistsugusus tekitada hirmu,” mõtiskles ta. “Ma olen pagulastelt kuulnud nii palju selliseid lugusid, et kui sa kolid uude kohta, siis alguses naaber vaatab väga altkulmu ning tundub hästi kinnine, aga kui mõnda aega ollakse kõrvuti rahulikult elatud, siis võtab ka kõige kahtlustavam eesti naabritädi või naabrionu võõrad omaks.”

“Seetõttu on ka need naiste üritused hästi olulised – me ei räägi siin ju mingist integreerumisest, vaid sellest, et välismaalased mõistaksid meid paremini ja meie neid. Ja mis saab veel olla parem, kui teha seda läbi tantsu ja muusika,” sõnas ta.

 

Sel korral: süüria rahvustoit ja seto tants

Vill kirjeldas, et naisteõhtud algavad alati väikese tutvumisringiga, kus inimesed räägivad endast ja soovi korral sellest, kuidas nad Eestisse jõudsid.

Sel korral pakutakse süüria rahvustoite ja tõenäoliselt ka midagi eestipärast. Toimub moe-show, kus naised tutvustavad oma rahvariideid. “Väga oodatud on ennast registreerima inimesed, kellel on mingi rahvarõivakomplekt – see võib olla eesti, seto või läti-leedu oma. Kui tihti saavad eestlased oma rahvarõivaid kanda? Mitte väga tihti, enamasti tantsu- ja laulupeol – aga tahaks ju neid lähemalt ka näha ja kuulda, milline lugu sel rõival on,” ütles Vill.

Laupäeval esineb ka seto tantsugrupp: “Meil on siin samas majas setode kultuuriklubi, mille eestvedaja on Piret Torm-Kriis. Me kutsusime nad naisteõhtule esinema ja kõik saavad õppida seto ringtantsu tantsima,” ütles Vill.

Plaanis on ka teiste rahvaste tantsud. “Minu tantsutrennis käis hiljuti üke neiu Kasahstanist, kelle abikaasa on eestlane, tema ema aga on hoopis Lõuna-Koreast pärit ja olnud teatris tantsuõpetaja ning nemad tutvustavad meile korea tantsu,” rääkis ta.

Vill lisas, et kuna naisteõhtud on üksnes naistele mõeldud, siis mehed sinna tulla ei saa. “Väikesed lapsed on väga oodatud, alla 10-aastased poisid ka. Suurematel hakkaks vast naiste seltskonnas igav. Vaevalt et üle 10-aastased poised viitsivad naiste jutte kuulatagi – nemad lähevad pigem isaga meeste asju ajama,” ütles Vill.

 

Müstika Naisteõhtu / International Women’s Night toimub 21. novembril Tallinnas aadressil Tatari 64.

Naisteõhtule registreerimise kohta vaata lähemalt SIIT.

Foto: Terje Talts

 

Toimetas Ksenja Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt