Mis oleks kui koolis saaks õppida joogat…

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. detsember 2018 kell 22:20“Olles ise lõpetanud oma esimese põhjaliku joogakursuse, tundsin, et see diplom on väärt rohkem, kui mu kogu senine haridus kokku. Joogat ise õpetama hakates tuli tihti täiskasvanud inimestelt tagasisidet, aga miks mulle keskkoolis seda ei õpetatud? Sealt hakkas idanema idee, aga tõesti, miks ei võiks seda haridust ka noortele pakkuda,” kirjutab joogaõpetaja Karolin Tsarski. Artiklisse on põimitud ka Eesti kooliõpilaste arvamusi joogatundide kohta.

“Üldiselt olid need tunnid väga silmi avavad, siuke tunne on nagu ma sain teada saladusest, mis võib mu elu täiesti muuta.”

Kirjutasin haridusministeeriumile, põhjendades teema olulisust. Sain väga viisaka ja põhjaliku vastuse, et riigi tasandil see ei ole võimalik, aga kuna koolid võivad oma valikained ise valida, võiksin ma kontakteeruda individuaalselt koolidega. Saatsin pika kirja absoluutselt kõikidele Tallinna koolidele. Enamuselt vastust ei saanud, teiselt suurelt enamuselt tuli vastus, et nad ei ole huvitatud. Kirjutasin veel ja veel ja veel… Siis saabus õnnelik päev, kui Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi direktor oli nõus mind ära kuulama. Ta ütles mulle, et annab mulle võimaluse, kui vähemalt 15 õpilast tuleb valikaineks kokku, siis nemad omalt poolt on nõus seda pakkuma.

4 aastat tagasi kooliaasta alguses läksin keskkooli õpilaste ette valikainete esitluse päevale. Valikainete võimalusi oli tohutult palju ja mu enda jaokski oli väga palju huvitavaid aineid. Mulle anti 3 minutit, et rääkida joogast. Seda tutvustades tundsin, et räägin vale publikuga, et mu unistust joogat õpilastele anda on minu peas ja olin kindel, et valikaine ei käivitu, kuna ka õpilasi oli seal ainult 2 klassi. Paari päeva pärast sain teada, et üle poolte õpilastest oli valinud jooga… Pidin rõõmust lakke hüppama!

Tegime joogat 1x nädalas 45 min, nii teooriat kui praktikat. Terve aasta jooksul õpilased käisid ilusti kohal, aga ma ei lugenud nende ilmest küll mitte midagi välja, mis nad reaalselt asjast arvavad. Aasta lõpus palusin kirjalikku tagasisidet ja see oli tõeliselt hämmastav, mis nad kirjutasid. Sain inspiratsiooni ja seda igal uuel aastal ja iga uue kooli ja uute õpilaste grupiga…

“See valikkursus on ilmselt parim asi, mis minuga juhtunud on terve gümnaasiumi jooksul ning kahtlen, et midagi sellest paremat tuleb. Ma leidsin endale vähemalt uue hobi, kui mitte tegevuse millele ma oma elu sügavamalt pühendada tahan. Ma küll kogesin midagi, mida ma ei oska sõnadesse panna, kuid seda polnud piisavalt, ma sain tahte ennast vaimselt arendada ja kogeda tõelist meditatsiooni, vaimset arengut ja saada mingisugustki valgustust.”

“See kursus muutis minus midagi. Tekitas suuremat uudishimu ja andis elule uue eesmärgi.”

“Üldiselt olen terves nädalas üllatunud ja ei oleks uskunud, et ma selle 5 päevaga nii rahule jään ja kuidas see mind nii väga muutis.”

Järgmisel aastal jätkasin Tallinna Lilleküla Gümnaasiumis ja teisel aastal võttis jutule ka juba Tallinna Saksa Gümnaasium. Kolmandal aastal sain teada uutest riigigümnaasiumidest, kus valikainete pakkumine on koolidele oluliselt hõlpsam ning andsin jooga ühe nädalast intensiivset kursust õpilastele nii Jüri gümnaasiumis kui Jõgeva gümnaasiumis. Nüüd just lõppes nädal aega kestnud kursus Rapla Gümnaasiumis. Raplas oli neil valida see nädal 14 valikaine vahel, üldse kokku 50 valikainet. Keskkoolis õpib 260 õpilast ning joogat soovis teha 79… Lõpuks komplekteeriti Raplas 52 noorest koosnev grupp.

“Isiklikult arvan, et jooga kursus oli parim valik, mida ma teha sain. Tunnis oli võrdselt palju praktikat, kui ka loengut, õppida sai nii praktiliselt kui ka teoreetiliselt. Kõige rohkem meeldis mulle enda mugavuse tsooni lahkumisest ja siseneda täiesti uute ja avaramasse tsooni. See tsoon andis mulle võimaluse vaadata sisemist pilti, midagi mida silmadega ei näe, seda saab näha vaid mõttega, kuid pilt mida näen on täpselt sama. Mis osutus väga meeldivaks lõpptulemuseks, oli see, et ma õppisin endast, kui inimesest, väga palju. Leidsin sisemise rahu enda tuleviku kujundamisel, ei tunne enam ängistust ega kiusatust, et peaksin asju paremini tegema või, et mu teod ei ole piisavad. Jooga õpetas mulle, kuidas lõpetada tähtsusetu muretsemise, et võtta asju rahulikult, mõelda läbi ja ennem tegutseda, kui ennast kohe trotsi panna. Arvan, et kasutan seda ka tulevikus, kui hakkan tundma elu üle kiusatust ja tunnen, et mul on ajapuudus. See oli ka, üks asjadest, mida õppisin, et tegelikult on mul piisavalt aega, ma ainult mõtlesin, et mul ei ole.”

Miks ma seda teen? Minu eesmärk ei ole veenda noori joogat tegema või sellesse absoluutselt uskuma.

Ma soovin lihtsalt, et noortel oleks usku iseendasse, et kõik on võimalik, et nende maailmapilt avarduks, et nad suudaks mõelda suuremalt, et nad leiaks iseennast ja selle, mis on neile oluline, mis on nende sügavam tõde. Ma soovin, et nad oskaksid seda otsida ja teaksid, et ühiskonna kastidesse ja raamidesse ei ole vajalik mahtuda, kui see neile ei peaks sobima.

“Eriti meeldis mulle see, et joogatunnid panid mind maailma seoste üle teisiti mõtlema.”

“Jooga valikainest sain ma teada palju elulisi nippe ja mõtteterasid, mis panid mu enda elu ja valikute üle veidi järele mõtlema. Jõudsin järeldusele, et elu tuleb võtta ikka rahulikult, midagi ega kedagi ei tohi pimesi järgida ning kõiges tuleb ise veenduda, mitte tänapäeva rahvamassiga kaasa liikuda.”

“Innustav oli  teada saada, et see on normaalne, kui otsin elust sügavamat tähendust ning mõtisklen tihti eksistentsiaalsetel teemadel ja et jooga aitab mul vastusteni jõuda. Eelnevalt on mulle ikka öeldud, et ma ei tohiks mõttetult oma elu ise raskemaks mõelda.”

 

Kogemuste sügavus

Noored on nii puhtad ja siirad ja seega nende kogemused lähevad tihti väga kiiresti ja kergesti väga sügavale.

“Pärast esimest tundi tundsin ma, et jooga oli mulle mõjunud, kuid ma ei osanud seda seletada, kuidas see mulle mõjunud oli. Mul oli tunne, nagu oleksin ma pilves, kuid samas olid mu meeled selged, see tunne oli kirjeldamatu, see tunne oli üks parimaid asju mida ma tundnud olin. Ma olin endaga nii rahul, et ma jooga valinud olin, sest ma olin leidnud endale midagi uut. Ma rääkisin teistele joogast ja kui väga see mulle meeldis, kuid ma ei osanud seda kogemust kirjeldada, ma ei osanud rääkida jooga teadmistest, kuid ma teadsin, et see töötab. ”

“Aga see, mida ma kogesin esimese tunni ajal oli kuidagi veider ja ootamatu minu jaoks, kui peale praktikat järgnes lõdvestus, mis kestis ca 15 min, tundus mulle, nagu mu ’’vaime mina’’ tõusis püsti, aga füüsiline keha oli ikka maas. Tundus nagu käed tõuseksid, ent olid nad koguaeg maas. Vahel tuli ettekujutus nagu ma oleksin ennast lamavama vaadanud, kuigi olin terve see aeg lamades maas. Seda tunnet on väga raske seletada, aga see oli midagi, mida enne polnud kunagi tundnud ja kindlasti ei lähe see tunne mul ka meelest ära.”

“Lõpulõdvestuses tundsin sel korral tohutult ootamatut tunnet, mul oli reaalselt tunne, et mu füüsiline keha lamab maas, kuid ma hõljun ringi ning ka silme ette tekkisid pildid ideaalmaastikest, kus kohal ma hõljun. Sellest jooga tunnist koju jalutades tundsin, et olen vabanenud tohututest pingetest, mis olid minuga pikemat aega olnud. Tundsin end iseendana ja olin väga rõõmus terve nädala vältel tabasid mind ainult positiivsed emotsioonid ning tundsin ka seda inimestes, kellest ümbritsetud olin. Jooga õpetas mind igasugusest ebavajalikust välja lülitama. Tunnen ,et olen tänu nendele tundidele inimesena arenenud.”

“Ma olin peale esimest praktikatundi tõsiselt vaimustunud ja üllatunud, et see asi on kordades põnevam ja sügavam kui ma mõelnud olin. See oli hea tunne kui tundsin täielikku rahulolu endas ja oled silmad kinni ja nagu hõljud kuskil kõrgel ringi ja unustad kõik. See oli tõesti võimas elamus, mida ei ole väga kerge kirjeldada.”

“Mulle isiklikult meeldis kõige rohkem Nidra jooga,sest see näitas mulle erinevatest kohtades erinevaid visioone.Peale selle läbi võtmist ma olin ekstaasis,sest ei saanud väga aru kuidas jooga suudab selliseid asju inimese kehaga teha. Tänu joogale suutsin leevendada oma pingeid ja rahutusi,mis hakkasid aina sagedasemaks muutuma. Nüüdseks olen ma palju rahulikum kui kunagi varem ja võin käsi südamel öelda,et jooga muutis kindlasti kooli suhtumist palju paremaks. Koolis suudan rohkem keskenduda ja ei lähe kiiresti närvi kui mingi pinge on üles köetud.”

 

Koolistress ja pinged

Üks õpilane küsis minult: “Mis teie arvate sellest kooli stressist ja pingest, mis tänapäeva õpilastel on?“ Ma vastasin, et ma ei poolda seda ja seetõttu teeme ka palju Nidra joogat, ning pikki lõpulõdvestusi, et te saaksite kasvõi natuke puhata…

“Ma arvan, et iga päev võiks olla 45 minutit Nidra joogat kõigile. See aitaks koolitöödele keskendumisele palju rohkem juurde ja nii õpilased kui ka õpetajad oleksid palju rahulikumad ning vähem stressis.”

“Koolistressi puhul on jooga väga tervendava ja rahustava mõjuga, minu puhul oli see nii. Jooga kui tund võiks olla ka õppeaine sees, kus saaks korra nädalas lõdvestuda, enese sisse vaadata ja tajuda enda tervendamist. Minule oli küll sellist jooganädalat vaja ja ma jäin väga rahule.”

“Esiteks, ma arvan, et see lõõgastumine oli mulle sellel nädalal väga vajalik, kuna koolistress oli juba üle võlli läinud. Hakkasin mõtlema, et jooga võiks meie koolis olla oma õppeainena. Meile kõigile oleks kasulik iganädalane mediteerimine ja lõõgastumine.Tundsin ennast peale igat päeva puhanuna ning ei pidanud minema koju lõunauinakut tegema, nagu ma iga päev teen.”

“Minu arust võiks koolis joogat rohkem praktiseerida, et õpilased saaksid tihedamini lõõgastuda, puhata ning oma mured natukeseks kõrvale jätta ning endale keskenduda.”

“See nädal oli mul isiklikus elus raskusi ja seega mul oli joogast väga suur abi. See rahustas mind maha, võttis ära stressi ning andis mulle enesekindlust ja tahet juurde. Kõige lemmikum oli Nidra jooga, sest tundsin midagi sellist, mida pole varem tundnud.”

 

Tervenemised

Uskumatult palju on juba noortel tervisemuresid, esimeses koolis, kus ma valikainet andsin, ütlesid pea pooled , et neil on seljaga probleeme… Joogast on aga paljud ka endale üllatuseks tervenemisi kogenud, nii emotsionaalseid kui füüsilisi:

“Mäletan hästi esimest tundi, kuna mul on suured terviseprobleemid ja sel päeval ei tundnud end hästi ning pea valutas, ei osanud ma ette kujutada, mida see tund endast kujutab. Tunni lõpus tegime lõdvestusharjutusi ja peale seda koju minnes ma märkasin, et mu peavalu on kadunud, ma olin väga üllatunud, et jooga seda tegi. Järgnevate tundidega hakkasin märkama, et jooga parandab mu enesetunnet kõvasti ja kuna tervisele lisaks on mul ka uneprobleemid, nägin, et jooga tasapisi aitab mul paremini magama jääda ja end täielikku rahuolekusse viia, mida ma varem teha pole suutnud. See oli minu jaoks midagi väga uut.”

“Ma mäletan, et täitsa esimestel joogatundidel me tegime paar praktikaharjutust ning iga kord pärast tunde (seda juhtus umbes kolmel nädalal) tundsin ma, kuidas ma muutusin hästi kurjaks või kurvaks ja kui see tuju oli möödunud, siis tundsin ma end väga kergelt ja elavana. Siis ma taipasin, et joogal on tegelikult ka mõju inimestele ning ma arvan, et kõik minu halvad emotsioonid said minust välja, mis ilmselt oli ka tundide mõte. Mulle väga meeldisid joogas muusikateraapia. See pani mind mõtlema, et võib-olla kui inimesed kuulaksid kogu aeg sellist muusikat, ei oleks maailm nii hull. Ühes tunnis me tegime uut harjutust, sirutad jalad ette ja paned keha jalgade peale ja hoiad. Sellesse tundi ma tulin suure lihasvaluga, aga pärast seda tundi sain ma täiesti normaalselt ning valuta kõndida. Kui me tegime kobra harjutust, siis pärast seda harjutust tekkis minusse alati rahu, täpselt nii nagu see harjutus peakski mõjuma. Ning pärast jooga tunde oli alati kerge olla, kui olime seda harjutust teinud.”

“Olen ainest palju saanud, rohkem eneseusku ja enesekindlust, olen sel aastal saavutanud oma tegemistes palju edu ning immuunsüsteem on meeletult paranenud.”

“Tänu joogale sain ma tegelikult oma uneprobleemidest lahti, mille üle ma olen eriti õnnelik.”

“Kuna hetkel on pingeline periood minu elus ja väga palju on minu õlul, siis paratamatult olen väga pinges, emotsioonid on kõrged ja vahel on peavalu. Proovisin, siis kuulata muusikat, mis oli meile lehel antud ning uskuda või mitte, ma ei tea kas see oli suurest väsimusest või tahtsin ma rohkelt loota, et see aitab – mul maandusid pinged, peavalu vähenes ja emotsioonid puhkasid, sain aega iseendale lihtsalt. Need 20 minutit, mis ma puhkasin aitasid ja ma sain sellest jõudu, et minna edasi ja teha edasi seda, mis teha vaja oli.”

 

Suurem enesekindlus ja enesearmastus ja positiivsem perspektiiv

Teismeeas tihti me alles otsime ennast, võrdleme palju teistega… Läbi jooga on paljud õpilased saanud sügavama kontakti iseendaga, oma emotsioonidega, mõtetega ja kogenud sügavamat enese aktsepteerimist.

“…Sellel hetkel sain ma ausalt ja siiralt endalt nii palju vabandust paluda ja ütelda, et ma olen sellisena täiuslik. See oli minu jaoks väga tähtis hetk.”

“Jooga on mulle õpetanud oma keha armastama ja austama. Minu jaoks on tähtis see, et tuleb lahti lasta kõik halb ja negatiivne.”

“Terve aasta jooksul on jooga andnud mulle palju rohkem enesekindlust ning julgust. Olen hakanud ellu suhtuma palju rahulikumalt ning positiivsemalt. Olen vastuvõtlikum uutele kogemustele ning väljakutsetele.”

“Tänu joogale olen õppinud iseennast rohkem armastama ning nägema mingisugust suuremat pilti.”

“Olles ise tohutult ebaenesekindel, endaga rahulolematu ning ebastabiilne, leian, et jooga võiks olla see, mis aitab mul endaga veidi rahu saada.”

“Need tunnid panid mind mõtlema tõesti selle üle, et miks ma end vaevan kogu aeg negatiivsete mõtetega ja, et see tekitab nii palju lisapingeid ja stressi ja ma peaksin rohkem endasse uskuma.”

“Ma arvan, et see on väga oluline, et minuvanused noored saaksid teada, mis see jooga üldse on.Ma loodan, et valikaines õpitu aitab mul koolis paremini keskenduda, rahulikum inimene olla ja ennast õnnelikuna tunda. Püüan siduda kõik õpitu oma igapäevaste tegevustega ning üleüldse andis jooga valikaine mulle palju positiivsust juurde.”

 

Nutiseadme vaatamise asemel silma vaatamine

Noortele tundi andes võitled sa paratamatult nende tähelepanu eest nutiseadmetega. Iga natukese aja tagant kordad taas, palun pange mobiilid ära, võta palun see natukene aega endale, et vaadata ekraani asemel enda sisse. Samuti tegime praktikaid, kus õpilased vaatasid üksteisele silma ja taaskord, kui neil õnnestus suunata pilk nutiseadmelt üksteise silmadesse oli tulemuseks kaunid kogemused…

“Mulle meeldis tohutult ka viimasel päeval tehtud harjutus, kui me pidime paarilisele silma vaatama ja taipasime, et see teine inimene on läbi elanud sama palju raskeid asju kui me isegi. Ma püüdsin enda vastas istujatele saata kõigest väest parimaid soove ja tundsin, kuidas mul rinnus südame kohal läks kõik nii soojaks. See jättis väga hea tunde. Pealegi, tavaelus vaatan nii vähe inimestele otse silma, et kõik ilusad silmad jäid enne märkamata.”

“Praktika tundides sai kogeda väga huvitavat rahu ja keskendumist, mida ma pole ammu tundnud/ suutnud. Lisaks oli neljapäeval tüdrukud+poisid praktika väga-väga huvitav kogemus. Sellega sai aru, kui keeruline on tänapäeva noortel inimestel tegelikult üksteisele lihtsalt silma vaadata ja olla, suhelda suudetakse vaid läbi nutiseadme.”

“Õppisin enda jaoks palju. Näiteks vaatama inimesele otse silmadesse, tõsiselt mõeldes, mitte naerdes ja imelikult. Julgen nüüd võtta vastu rohkem uusi tutvusi ja alustada vestlust võõraste inimestega.”

 

Oma elu teadlik suunamine

Ema Teresa on öelnud, et tee väikseid asju suure armastusega. Mul on hea meel, et mu algne eesmärk, avardada noorte maailmapilti ja toetada neid ennast leidma on natukenegi teoks saanud:

“Võin öelda, et see muutis osaliselt mu mõtlemist kui ka avardas mu teadmisi täiesti uues suunas. Üheks oluliseks õpetuseks, mille ma tunnist kaasa sain, pean ma seda, et sageli tekitavad inimesed ise oma tumedate mõtetega omale stressi, millega kaasnevad ka kehalised vaevused. Aina rohkem olen õppinud teadvustama endale, et minu heaolu sõltub suuresti sellest, milline on minu enda suhtumine, millised on parasjagu minu mõtted ja emotsioonid ning millised valguses ma olukordi vaatan. Varem ärritusin ma üsnagi kergesti ka siis kui mõni tühisemgi detail ei vastanud minu ootustele. Praeguseks hetkeks olen ma õppinud oma emotsioone kontrollima, tulemuseks on parem enesetunne ja rahulikum meel. Ma ei väida, et ei ole selle perioodi jooksul enam kordagi enesevalitsust kaotanud, kuid mu ärritumiste arv on oluliselt vähenenud ning väiksed asjad, mis varem võisid kergesti mu tuju rikkuda, lähevad minust lihtsalt mööda. Ma ei saa kontrollida, mis toimub minu ümber, kuidas saan kontrollida oma reaktsioone nende suhtes.”

“Peale igat joogatundi ei tundnud ma ainult rahulolu, vaid rõõmsaks tegi ka teadmine, et mina ise suudan läbi enda mõtete juhtida iseend. Kuna ma olen tegelikult hästi kergelt ärrituv inimene, siis praegu näen, et ma olen palju rahulikum kui varem.”

“Jooga aitas jõuda mul parema enesemõistmiseni. Sain aru, et pole mõtet igal pisiasjal lasta tervet oma päeva ära rikkuda, vaid peaksin mõtlema positiivsetele asjadele mis mul on. Tänu joogale mõistsin, et emotsioonides peitub suur jõud, mida on hoole ja armastusega vaja suunama õppida.”

“Minu arvates on see võimas, mida kõike keskendumine ja soov midagi reaalselt saavutada võib inimese ja tema kehaga ja vaimuga teha.”

“Minu arvates on võimas see mida keskendumine ja tahtmine midagi teha, võib inimest muuta. Peale iga joogatundi oli mõnus ja rahulik olla, mida mul just vaja oligi.”

 

Noorte soov maailma paremana näha

Dalai-laama on öelnud, et kui iga 8 aastane laps õpiks mediteerima, siis me eemaldaks vägivalla sellest maailmast ühe generatsiooniga.

Tänaseks on mul võimalus olnud jooga valikainet pakkuda peaaegu 200 õpilasele, loodetavasti võimaldavad imelised koolid seda edaspidi veelgi.

“Mina arvan, et jooga on tänapäeval oluline. Kuna maailm on täis erinevaid isiksusi ning alati mitte nii häid, on jooga on suurepärane “rändamine teise maailma“, kus kogeb midagi erilist.”

“Tänapäeva kiires ja lärmakas maailmas on jooga lausa hädavajalik.”

 

Karolin Tsarski

joogaõpetaja, Isvara joogakooli kaasasutaja

 

Fotod: inschoolyoga.com, erakogu

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt