Ameerika jalgpalliliiga NFL võib seadustada ravikanepi sportlastele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. jaanuar 2014 kell 18:40Aina enam USA osariike kaalub kanepi seadustamist ja nüüd on ka USA kõige populaarsema spordiala liiga viidanud sellele, et ühel päeval võib olla ka ameerika jalgpalli mängivatel profisportlastel lubatud kanepit tarvitada. Rahvusliku jalgpalliliiga NFL juht Roger Goodell rääkis intervjuus spordikanalile ESPN, et tulevikus võib seni mängijatele kehtiv kanepikeeld muutuda, juhul kui selle tarvitamine on sportlase koduosariigis legaliseeritud.

 

Goodall sõnas: “Ma ei tea, millised on järgmised arengud ja võimalused meditsiinis selleks, et aidata valu ja vigastustega toime tulla, kuid me toetame jätkuvalt meditsiini arengut.”

Praegu on kanepi tarvitamine mängijate jaoks kollektiivlepingu alusel keelatud, kuigi paljud meeskonnad mängivad osariikides, kus on lubatud ravikanepi tarvitamine, räägimata Coloradost ja Washingtonist, kus on kanep täielikult legaliseeritud. Kümneks aastaks sõlmitud leping aegub alles 2021 ning see ei anna mängijatele võimalust selle reegli osas lühemas plaanis läbirääkimisi pidada.

 

Lepingus võib olla siiski ravikanepi kasutamist võimaldav lünk

See on esimene kord, kui NFL on kommenteerinud kanepi kasutamist pärast seda, kui Colorado ja Washingtoni osariigis algatati 2012. aastal initsiatiiv kanepi legaliseerimiseks. Enne seda ütles NFL-i esindaja Greg Aiello, et mängijatega sõlmitud kollektiivleping jääb samaks, nagu see on aastakümneid olnud ning kanep jääb keelatud ainete nimekirja. Siiski ei ole leping nii mustvalgelt sõnastatud, nagu arvata võib. Selles on keelustatud kanepi “ebaseaduslik kasutamine”, mis jätab võimaliku halli ala olukordade jaoks, mil ravikanepi kasutamine on kohalike seaduste kohaselt legaalne.

Olukorra teeb keerulisemaks see, et paljud NFL-i mängijad kannatavad põrutustest ja ajutraumadest põhjustatud valude all, mida ravikanepi abil oleks võimalik leevendada. Arstid on soovitanud ravikanepit peavalude, valgustundlikkuse, unetuse ja isupuuduse korral, mis on kõik peapõrutustega kaasnevad sümptomid. Ei ole loogiline, et ameerika jalgpalli mängijatele on keelatud legaalne ja looduslik abivahend nende sümptomite leevendamiseks.

Ka ESPN spordikanali ajakirjanik Howard Bryant väljendas 2013. aasta detsembris seisukohta, et on aeg, et NFL esimese suure spordiliigana kiidaks heaks ravikanepi kasutamise valuvaigistina. “See on liiga, milles meeskonnakultuur ikka veel nõuab, et sportlased mängivad valu taludes; ning võttes arvesse, et ravikanep on legitiimne valu leevendaja – eriti migreenide puhul, mis võivad olla peatrauma tulemuseks –, mis on palju vähem ohtlik ja potentsiaalselt sõltuvust tekitav kui näiteks OxyContin (opioidvaluvaigisti – toim), on lausa ebamoraalne keelata mängijatel seda kasutada,” kirjutas Bryant.

 

Allikad: RT, ESPN, NFL, CB Sports

Foto: thejayblock.net

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt