USA-s algavad kanepil põhineva epilepsiaravimi katsetused

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. oktoober 2013 kell 14:45



USA ametlik poliitika kanepi raviomaduste osas on üsna vastuoluline. Ühest küljest on kanep arvatud föderaalsel tasemel ikka veel keelatud narkootikumide hulka. Teisest küljest on valitsuse nimele registreeritud patent kannabinoolide kasutamise osas raviotstarbel. Näib, et aeglane föderaalne masinavärk pöördub siiski samas suunas, nagu paljude osariikide kohalik seadusandlus on näitamas – ravikanepi tunnustamise poole. Seda tõendab hiljutine otsus, et USA toidu ja ravimiohutuse amet (FDA) on andnud loa viia läbi katsed, milles uuritakse puhastatud kannabidinooli toimet krampidevastase ravimina.

 

Uurimuses kasutatakse uut ravimit nimega Epidiolex, mis koosneb 98% puhtast kannabidioolist (CBD), ning uuringusse kaasatakse epilepsia all kannatavad lapsed. Kliinilised uuringud viiakse läbi NYU (New Yorgi ülikooli) meditsiinikoolis dr Orrin Devinsky juhtimisel ning California ülikooli San Francisco harus dr Roberta Cilio juhtimisel. Mõlemad jälgivad 25 lapse haiguse kulgu ning ravile reageerimist. FDA loal võib uuringut ka laiendada. Ravimiga varustab selle tootja, GW Pharmaceuticals – Briti ravimifirma, mille eelmine toode oli kanepipõhine sprei Sativex, mis on Suurbritannias ja veel 20 riigis lubatud valu ja lihasspastilisuse raviks multiskleroosi korral.

GW andmete kohaselt ei sisalda Epidolex kanepi psühhotroopse toimega komponenti tetrahüdrokannabinooli (THC) vaid kooseb 98% puhtast kannabidioolist ning teiste kannabinoidide jääkidest. Loodetakse, et see uuring aitab paremini mõista, mida kannabidiool erinevate lastegruppide puhul teeb, millist kasu toob ja kuidas tulemusi kõige paremini mõõta. Samuti loodetakse, et selle uuringu põhjal annab FDA edasiste sarnaste uuringute jaoks kergemini lube välja. GW esmased uuringud paari patsiendi peal andsid suurepäraseid tulemusi, kuid nad ei soovinud sellest suurt meediakära teha vaid jätkata kliiniliste katsetega.

Ravimit proovitakse peamiselt laste ja mõnede täiskasvanute peal, kellel senine epilepsiaravi ei ole tulemusi andnud ning kelle krambihood korduvad alates paarist korrast nädalas kuni üle kümne korrani päevas. Arstid soovivad näha, kas ravimi toime jääb muutumatuks mitmete kuude vältel ning kas selle arvelt võib loobuda teistest epilepsiaravimitest. Lisaks krampe leevendavale toimele on kannabidioolil leitud põletikuvastane toime ning see kaitseb aju krampidejärgse hapnikupuuduse toime eest. GW juht Geoffrey Guy selgitas: “Ei piisa lihtsalt krambihoogude ravimisest ilma põhjuseks oleva põletikulise entsefaliidi ravimiseta ning hüpoksilise isheemia (aju hapnikupuuduse) kahju ennetamiseta aju neuroplastilisusele. Laste aju on tavaliselt väga plastiline ning suudab nende probleemidega toime tulla, kuid kui krambihood ning põletik on pidevad, siis kahjustavad need seda omadust. Me loodame eelkliiniliste uuringute põhjal, et kannabidiool lahendab mitu erinevat probleemi, mitte ainult ühe.”

Isegi kui kannabidiool on tavapäraste epilepsiaravimitega tulemuse poolest kõigest samal tasemel (mitte parem), siis on see ikka eelistatum valik väiksemate kõrvalnähtude tõttu. Konventsionaalsed krambivastased ravimid kahjustavad tajuprotsesse ja arengut pikas plaanis, kuid kannabidiool on suure tõenäosusega täiesti ohutu.

 

 

Allikad: Beyond THC, Leaf Science, GW Pharmaceuticals

Foto: alchimiaweb.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt