Ravikanepi seadustamine vähendas enesetappude hulka

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. veebruar 2014 kell 12:43An Initiative To Legalize Marijuana In California To Appear On Nov. BallotHoolimata sellest, et USA ja enamiku teiste maade seaduste järgi on kanep ikka veel väga ohtlike keelatud narkootikumide nimekirjas, on paljud USA osariigid ja üksikud julged riigid mujal maailmas legaliseerinud kanepi kasutamise kas meditsiinilisel või isegi meelelahutuslikul eesmärgil. Hiljuti ajakirjas American Journal of Public Health avaldatud uurimus näitab, et ravikanepi seadustamine on kaasa toonud enesetappude hulga vähenemise 20–39 aasta vanuste meeste hulgas.

 

Kanepi ja vaimse tervise vaheliste seoste üle on palju vaieldud. Kanepi pooldajad väidavad, et sellest on abi bipolaarse meeleoluhäire, depressiooni ja teiste meeleoluhäirete puhul. Lisaks aitab see vähendada valuvaigistite, rahustite ja psühhiaatriliste ravimite kasutamist. Kanepi vastased väidavad aga, et see suurendab depressiooni, ärevuse, psühhoosi ja skisofreenia esinemist.

Uurimuses vaadeldi statistika põhjal ravikanepi seaduste ja enesetappude seost. Kuigi enamik psüühikahäire all kannatajatest ei soorita enesetappu, on rohkem kui 90% neist, kes on enesetapu sooritanud, kannatanud diagnoositava vaimse häire all. Kanepi ja enesetappude seost on ka varem uuritud, kuid see on esimene töö, milles vaadeldi ravikanepi legaliseerimise mõju enesetappude statistikale.

Majandusteadlased Mark Anderson, Daniel Rees ja Joseph Sabia kogusid kokku enesetappude riikliku statistika aastatel 1990–2007 ning võrdlesid seda statistikaga ajavahemikus, mil legaliseeriti kanepi kasutamine raviotstarbel. Statistika alusel vähenes vanusegrupis 20–29 eluaastat enesetappude hulk 10,8% ning 30–39 aasta vanuste meeste hulgas 9,4%.

 

Loe lisaks:

Kas ravikanepi seadused vähendavad hukkunuid maanteedel

 

 

Allikad: Libertarian, AJPH, Iza

Foto: medireview.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt