Uued uurimused toovad välja kanepi HI-viiruse levikut tõkestava toime

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. veebruar 2014 kell 10:30



Kanepit on juba pikemat aega kasutatud HIV-nakkusega kaasnevate sümptomite leevendamiseks, on ju kanep tuntud ravimtaim kroonilise valu ja kaalukaotuse vastu. Aina kasvav hulk uurimusi toob välja aga viiteid sellele, et kanep võib olla ka abivahend viiruse enese leviku peatamiseks.

 

Hiljuti avaldas Louisiana ülikool samateemalise uuringu ajakirjas AIDS Research and Human Retroviruses. Teadlased manustasid 17 kuu jooksul iga päev kanepi aktiivainet tetrahüdrokannabinooli (THC) katsealustele pärdikutele, kes olid nakatatud loomadel leviva HI-viiruse tüübiga. Katseperioodi jooksul tuvastasid teadlased, et vähenesid immuunkoe kahjustused loomade seedetraktis, mis on üks peamisi kohti kehas, kuhu HIV nakkus tungib.

“See leid paljastab uued mehhanismid, mis võivad potentsiaalselt kaasa tuua kannabinoidide vahendatud modulatsiooni haiguses,” märkis Patricia Molina, uuringu juhtivteadlane. Uuring selgitab ka, et kui HIV levib nakatades ja tappes immuunrakke, siis katsealustel loomadel, kellele manustati igapäevane THC doos, säilis terveid rakke rohkem. Teine Molina poolt juhitud samas valdkonnas läbi viidud uurimus 2011. aastast leidis, et TCH-d saanud nakatatud ahvidel oli kõrgem ellujäämisprotsent.

2012 avaldatud raport juhtis tähelepanu tõenditele, et kanepitaolised ained suudavad võidelda HIV-ga AIDSI viimases staadiumis olevatel patsientidel.

Möödunud aastal tuvastas üks Suurbritannia onkoloog, et marihuaanas leiduvad ained tapavad vähirakke leukeemiahaigetel patsientidel nii nagu ka San Francisco teadlased California Pacific meditsiinikeskuses leidsid kinnitust asjaolule, et need samad ained on suutelised efektiivselt tapma ka teiste agressiivsete vähivormide rakke.

“Kannabinoidid on mitmetoimelised, nad ründavad tervet hulka erinevaid vähkhaiguse eluspüsimiseks vajalikke protsesse. Seepärast on nad võrreldes ravimitega, millel on ainult üks funktsioon, väga suure potentsiaaliga,“  selgitas Wai Liu, Londoni ülikooli St. George’s kolledži onkoloog.

 

Allikad: Huffington Post 1, 2, Wikipedia

Foto: weedlist.com

 

Toimetas Liina Liisveld

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt