Aserbaidžaani valimistulemused avaldati juba enne hääletuspäeva

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. oktoober 2013 kell 18:31Eile toimusid Aserbaidžaanis presidendivalimised, mille võitis ülekaalukalt praegune riigipea Ilham Alijev. Vaatlejad andsid teada massilistest rikkumistest ja opositsioonilise alliansi Demokraatlike Jõudude Rahvusnõukogu liider Džamil Hasanlõ on tulemused juba kohtus vaidlustanud. Kõige tähelepanuväärsem on aga see, et keskvalimiskomisjon saatis valimiste ametliku telefoniapliatsiooni kaudu inimestele valimiste tulemused juba enne hääletusurnide avamist.

 

Alijevile on tulev ametiaeg juba kolmas ja kümme aastat tagasi võttis ta ameti üle oma isalt. Valimistel oli Alijevit saatnud väidetavalt väga suur edu, kuigi kriitikud tulemusi reaalsust peegeldavateks ei pea. Ka seekord oli tulemus ette teada ja Alijev ei vaevunud isegi valimisdebattides osalema, kuid siiski oli üllatav, et valimistulemused avaldati juba enne hääletuse algust.

Maydan TV, mis on Aserbaidžaani valitsusekriitiline online-kanal, avaldas ekraanikuva valimiskomisjoni ametlikust mobiilirakendusest, mis andis päev enne valimisi teada, et Alijev võitis hääletuse 72,76 protsendiga. Samuti oli rakenduses näha info, kui paljud inimesed päeva jooksul hääletamas olid käinud. Hiljem öeldi küll, et tulemuste näitamine oli lihtsalt osa süsteemi testimisest, milles kasutati eelmiste valimiste andmeid, kuid see polnud tõsi, sest rakenduses kuvatud kandidaadid olid selle aasta omad ning ka protsendid ei klappinud.

Uudistekanali juht Emin Milli kommenteeris ajalehele The Independent, et kuigi minevikus on dokumenteeritud mitmeid valimissedelite võltsimisi, on selline tulemusi näitav leke märk, et valimisi võltsitakse veelgi suuremal määral, kui seni arvatud. “Nad topivad valimisurnidesse võltsitud sedeleid, kuid lõpuks kirjutavad nad ikkagi üles need numbrid, mida nad näha tahavad,” ütles Milli, kes on ise ka dissidentluse eest vangis istunud.

Selleks, et Alijev kolmandat korda presidendiks kandideerida saaks, toimus 2009. aastal referendum, mille tulemusi ilmselt samuti võltsiti.

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee ja Euroopa Parlamendi vaatlejate missiooni sõnul toimusid valimised üldiselt demokraatlikult, kuigi Aserbaidžaanis on veel suuri probleeme sõnavabadusega, vahendas aga ERR.

 

 

Allikad ja lisalugemine: The Independent, Washington PostERR

Foto: valdaiclub.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt