Armeenlased kahtlustavad valimispettust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. veebruar 2013 kell 14:48



 

18. veebruaril valiti teist korda ametisse Armeenia president Serž Sargsjan, kes sai 58,64 protsenti häältest. Tema suurim rivaal Raffi Ovannisjan jäi 36,75 protsendiga kaugele maha. Kuigi ametlike küsitluste kohaselt oligi presidendi toetus 60 protsendi ringis, kahtlustavad inimesed pettust ja presidendi tagasivalimine on vallandanud protestilaine. Nimelt väidavad armeenlased, et nemad ei tea kedagi, kes oleks Sargsjani valinud.

 

Jerevanis viibivad eestlased kirjutasid Telegramile, et pärast valimisi on presidendi vastased protestiaktsioonid linnatänavatel tavaline nähtus. “Enamik inimesi, kellega olen sel teemal rääkinud, ütlevad, et nemad ei tea kedagi, kes tema poolt oleks hääletanud ning kahtlustavad seega valimispettust,” ütles Armeenias vabatahtlikuna töötav eesti neiu.

 

19. veebruaril toimus pressikonverents, kus OSCE (Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon) vaatlejad kinnitasid, et valimised on olnud ausad. CivilNet TV vahendatud videost on näha, kuidas keset pressikonverentsi marssisid sisse vaatlejatega eri meelt olnud noored, kes lugesid ette rea põhjusi, miks võib kahtlustada valimistulemuste võltsimist.

Reutersi sõnul oli 20. veebruaril Jerevani tänavatel 5000 inimest, kes nõudsid oma varastatud häälte tagastamist. 24. veebruaril toimus juba uus aktsioon, kus osales hinnanguliselt 4000 jerevanlast, kirjutas Postimees.

HETQ vahendab, et 25. veebruaril korraldasid tuhanded pealinna üliõpilased meeleavalduse, kus nõudsid valimistulemuste tühistamist. Ajalugu õppiv Norair Ovannisjan kommenteeris väljaandele: “Me oleme valimispettuse vastu ja me ei tunnista ametlikke valimistulemusi.”

Kuid mitte kõik ei olnud meeleavalduse poolt. Jerevani ülikooli üliõpilasesinduse president Raffi Karamjan ütles, et tema arvates peaksid tudengid keskenduma õppetööle. Ta märkis ka, et üliõpilasesindus on apoliitiline organisatsioon ja ei tohiks seega valimistulemusi arvustada.

Miitinguid on korraldatud kokku 21 linnas, 28. veebruaril toimub Jerevanis uus meeleavaldus, millel on ka võimudelt luba olemas.

 

 

Allikad: HETQ, Reuters, Postimees, Delfi, CivilNet TV (video), News.am

Loe valimisjaoskondades toimunu kohta Human Rights in Armenia kodulehelt.

Samal teemal arutleb ka CRRC Armenia blogi.

 

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt