Ansip: valimistulemustega manipuleerija on oma teo üles tunnistanud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. mai 2013 kell 18:17 

Reformierakonna esimees ja peaminister Andrus Ansip kinnitas Vikerraadio saates “Stuudios on peaminister”, et erakonnale on teada inimene, kes manipuleeris erakonna sisevalimiste tulemustega. “Erakonna peasekretäril on ühe inimese seletuskiri, kus ta tunnistab, et ta need teod toime pani,” kinnitas Ansip. Tema sõnul viitab inimene seal ka sellele, et ta manipuleeris valimistulemustega kellegi teise tahtel. Nimesid keeldus Ansip nimetamast, viidates, et esmaspäeval koguneb erakonna moodustatud uurimisrühm, kelle ülesandeks on juhtunu kõik asjaolu välja selgitada, kirjutab BNS.

 

Ansipi sõnul on erakonnas vähem kui 20 inimest, kes saavad vajadusel erakonna liikme Oravavõrgu kasutamiseks vajalikku parooli vahetada, kui liige on parooli unustanud. “Praegustel andmetel tundub tõepoolest, et üks neist 20-st on usaldust kuritarvitanud,” nentis Ansip.

Ansipi kinnitusel puudutab valimispettus pragustel andmetel üksnes Lääne-Virumaa piirkonda. “Minule on tänaseks teada üle 30 kahtlase hääletuse,” nentis Ansip. Tema sõnul need 30 häält valimistulemusi siiski ei mõjuta.

“Igal juhul on see väga kahetsusväärne, et keegi on manipuleerinud valimistulemustega,” nentis Ansip ja lisas, et tema hinnangul ei ole sellisel inimesel kohta Reformierakonnas.

Ajaleht Eesti Ekspress avastas Reformierakonna sisevalimistel pettuse, mille käigus andsid e-valimiste teel hääli vanainimesed, kes enda sõnul tegelikult valimas ei käinud.

Ajalehe andmetel toimus valimispettus nii 2011. kui ka 2013. aastal. Kuus Lääne-Virumaa eakat inimest kinnitasid Eesti Ekspressile, et ei ole valimistel osalenud, ometi on nad Reformeirakonna andmetel andnud oma e-hääle. Ajalehe hinnangul võib tegu olla üksnes jäämäe tipuga, kuna vaatluse alla võeti vaid Lääne-Virumaa piirkond.

Tõenäolise petuskeemi kohaselt tehti erakonnaga liitunud vanainimesele fiktiivne e-postiaadress, millega küsiti erakonna piirkondlikust kontorist salasõna ja kasutajanime. Kontor saatis vajaliku info ja fiktiivsed aadressid teinud pettur logis Oravavõrku sisse ja hääletas endale soovitud suunas.

Reformierakonna praktikas on piirkonna liikmete andmetele ligipääs ja nende töötlemisõigus ainult piirkonna juhil Kristiina Ojulandil ja arendusjuhil Taimi Samblikul.

Kristiina Ojuland kinnitas BNS-ile, et tema kellegi teise eest hääletanud ei ole. “2013. aasta sisevalimiste ajal helistasin koos oma meeskonnaga Lääne-Virumaa erakonna liikmetele, et neid hääletama kutsuda ning minu kandidatuuri sobivuse korral hääletada ka minu poolt. Paljud vastasid, et nad kindlasti hääletavad, kuid oli ka neid, kes vastasid eitavalt. Kellegi teise eest mina hääletanud ei ole,” kinnitas Ojuland.

“Täna mul sisuliselt midagi sisulist öelda ei ole, sest konkreetsed faktid meil puuduvad, aga uurimisrühm koguneb meil esmaspäeva hommikul ja kindlasti teeb Lääne-Virumaa organisatsioon igakülgset koostööd, et selgust tuua tekkinud olukorda,” ütles Samblik neljapäeval “Aktuaalsele Kaamerale”.

Erakonna moodustatavasse töörühma kuuluvad Riigikogu liikmed Väino Linde ja Peep Aru, erakonna piirkondade divisjoni juht Reimo Nebokat, IT-juht Mati Leet ja peasekretär Martin Kukk.

Reformierakonna üldkogu valis laupäeval erakonna esimeheks tagasi Andrus Ansipi ja uude juhatusse Kaja Kallase, Urmas Kruuse, Rein Langi, Jürgen Ligi, Kalev Lillo, Kristiina Ojulandi, Urmas Paeti, Keit Pentus-Rosimannuse, Hanno Pevkuri, Laine Randjärve, Valdo Randpere, Taavi Rõivase, Jaanus Tamkivi ja Kairi Uustulndi.

 

Allikas: BNS

Foto: Kaupo Kikkas / Riigikantselei / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt