Belgias kaalutakse eutanaasia laiendamist alaealistele ja Alzheimeri-haigetele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. juuni 2013 kell 14:49 

Belgia oli Hollandi järel teine riik maailmas, kus seadustati 2002. aastal eutanaasia. Praeguse seadusandluse kohaselt on see õigus vaid patsientidel, kes on üle 18 aasta vanused ning terve mõistuse juures. Otsuse sooritaja peab seaduse kohaselt olema võimeline väljendama oma soovi elust lahkuda selgelt ja arusaadavalt ning enamasti on põhjuseks leevendamatu valu all kannatamine. 2011. aastal registreeriti Belgias 1133 eutanaasia juhtu, millest suurema osa moodustasid lõppstaadiumis vähi juhtumid.

 

2012. aasta lõpus võeti arutlusele seaduseelnõu, mis laiendaks eutanaasia õigust ka alaealistele ja Alzheimeri tõvega patsientidele. Sotsialistliku partei poolt parlamendile esitatud eelnõus on kirjutatud, et soovitakse laiendada seadust alaealistele, juhul kui nad on võimelised enda otsusest aru saama või mõjutab neid ravimatu haigus või kannatused, mida me ei suuda leevendada.

Sotsialistist senaator Philippe Mahoux, kes on aidanud seda seaduseelnõud koostada, on öelnud, et ta teab juhtumeid teismelistest, kes olid võimelised otsustama oma tuleviku üle. Sisuliselt tähendab see olukorda, kus laps, keda ei peeta veel piisavalt vastutusvõimeliseks, et ta tohiks juhtida autot, tarbida alkoholi, abielluda või valimistel osaleda, tohib otsustada oma elu ja surma üle.

Samuti kaalutakse eutanaasiat ühe võimalusena pakkuda halastussurma Alzheimeri tõve all kannatavatele patsientidele. Esimene selline juhtum on juba teada Hollandist. Kui asjakohane seadus laieneb Alzheimeri tõvele, siis tekitab see tahe-tahtmata küsimusi, milline on järgmine meditsiinisüsteemile kulukas psüühikahaigus, mille raviks pakutakse välja halastussurm? Pole inimest – pole probleemi.

 

Avalikkus toetab

Praegu ei ole veel selles küsimuses otsust vastu võetud. Avalikkuse arvamus selles küsimus on piirkonniti erinev, Flandria ja Brüsseli elanike hulgas korraldatud küsitlus näitas tugevat poolehoidu. 85% küsitletutest olid üldiselt eutanaasia ideega päri. Peamiselt prantsuskeelses Valloonias on toetus madalam.

2011. aastal Beneluxi maades läbiviidud küsitlus näitas, et enam kui kaks kolmandikku belglastest toetab eutanaasia õiguse laiendamist 12–16-aastastele lastele, kes kannatavad ravimatu haiguse käes ning saavad selleks ka vanemate nõusoleku. 62% küsitletutest toetas seaduse laiendamist dementsetele patsientidele. Maurice De Hondi läbiviidud uuringus osales 600 belglast, 400 luksemburglast ning 1000 hollandlast ning selle tulemused esitati parlamendile 2. detsembril 2011.

Peamine küsimus, mille üle arutletakse, on see, millisest vanusest alates on lapse soov suurema kaaluga kui vanema oma. Seni on selleks vanusepiiranguks pakutud 16 eluaastat, vanemate laste puhul oleks nende soov suurema kaaluga kui lapsevanema oma.

 

Allikad: Hosted News, Daily Mail, Natural News, Wikipedia

Foto: tempi.it

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt