Kas kehaline aktiivsus muudab meid targemaks?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. aprill 2013 kell 17:06



 

Ei ole kahtlust, et keha ja vaimu seob omavahel palju enam kui veri ja koed. Keha ja vaimu seotust kirjeldab näiteks positiivse ellusuhtumise mõju kehale ning ka vastupidi: depressiooni puhul on tihti ka keha väsinud ja nõrk. Kuid hiljutised uuringud näitavad, et keha ja vaimu seos võib olla palju olulisem kui seni arvatud ning kehaline aktiivsus võib parandada aju funktsioone ning mälu ja lükata edasi vanusega tavapäraselt kaasnevat kognitiivsete võimete langust. 

 

Isegi mõõdukal kehalisel koormusel, nagu näiteks kolm korda nädalas jalutamas käimisel, võib olla ajule kasulik mõju. Teadlased, kelle töö avaldati ajakirjas Frontiers in Aging Neuroscience, võrdlesid 59–80 aasta vanuseid katses osalenud isikuid, kellest osa tegeles kolm korda nädalas kas kõndimisega või oli liitunud võimlemisgrupiga ning teised ei olnud kehaliselt aktiivsed.

Jalutamas käinud inimestel täheldati suurenenud ajuaktiivsust piirkonnas, mida kasutatakse näiteks unistamise ja jälgimise ajal. Need ajurakkude ühendused vähenevad vananedes ning eriti Alzheimeri tõve puhul. Pärast aasta aega kestnud regulaarselt kolm korda nädalas kõndimas käimist saavutas kehaliselt aktiivne katseisikute grupp ka paremaid tulemusi kognitiivsete ülesannete täitmisel ning ka teistes ajuosades täheldati MRI-uuringuga suurenenud aktiivsust.

Sarnaseid uurimusi on tehtud ka varem. Ühes varasemas uurimuses leiti, et kehaliselt aktiivsematel vanemaealistel inimestel on suurem hipokampus – aju osa, mis vastutab mälu ja orienteerumise eest. Tavaliselt see vananedes väheneb, mis võib olla üks põhjus vanemaealiste inimeste halvenenud mälule.

Kehaliselt aktiivsetel vanainimestel oli hipokampuse taandareng pidurdunud. Psühholoogiaprofessor Art Kramer kommenteeris seda uurimust järgmiselt: „Isegi kui me ei pööra tähelepanu hipokampusega seotud infole, näeme, et on väga oluline seos selle vahel, kui heas vormis sa oled ning kui hea on su igapäevategevustes vajalik mälu.“

Pole kahtlust, et kehaline aktiivsus teeb meile palju head, andes muu hulgas ka parema vaimse tervise ja pikema eluea. Kui lisada siia veel tervislik toitumine, siis ongi pikaealisuse saladus avastatud.

 

Allikad: Natural Society, News Bureau 1, News Bureau 2

Foto: bootcampsydney.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt