Dokfilm: mida on meil õppida amišite elust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. veebruar 2024 kell 16:57Foto: Wikimedia Commons / Utente: TheCadExpert;  CC BY-SA 3.0

Dokumentaalfilm „The Lives of the Amish in the U.S.“ kirjeldab, kuidas „kohtumine amišitega on nagu ajas tagasi rändamine“ ja miks võiks see tänapäeval olla väga tark samm. Artikkel ilmus dr Mercola kodulehel. Dr Mercola juhib tähelepanu, et toetumine tänapäeva mugavustele ja tehnoloogiale jätab meid nende kokkuvarisemise korral uskumatult haavatavaks, samas kui amišite valmisolek ja leidlikkus kaitseb nende autonoomiat ja vabadust.

 

Amišid väldivad üldjuhul tehnoloogiat ja muid tänapäevaseid mugavusi nagu elekter ja autod. Oma kogukonnaga koos elamine annab märkimisväärseid eeliseid – väljaspool võrku, sõltumata kellestki või ühestki tehnoloogiast.

Amišid toodavad tavaliselt suurema osa oma toidust ise ja ei sõltu seega avalikust kontrollivõrgust.

Tehnoloogia ja muud tänapäevased mugavused on meie igapäevaellu nii juurdunud, et enamikul inimestel oleks ilma nendeta raske elada. See ei kehti aga näiteks amišite kohta, kes elavad endiselt samamoodi nagu 300 aastat tagasi.

Nende eluviis, mis võib keelata arvutite omamise ja nii, et äritegevuses saab vaid teatud juhtudel toetuda elektrile, võib tunduda täis tarbetuid raskusi. Kuid kogukonnaga koos elamisel on olulisi eeliseid, mida näitab ka ülalviidatud dokumentaalfilm eestikeelse pealkirjaga „Amišite elu USA-s“.

 

Ärge lootke mugavustele, mis ühel päeval võidakse ära võtta

Umbes 370 000 amišit elab USA-s, peamiselt Indiana, Pennsylvania ja Ohio osariikides. Erinevatel kogukondadel on veidi erinev eluviis, mõned rühmad väldivad näiteks täielikult elektrit, teised aga mitte. Amišiks olemise keskmes on aga enesekindlus, enamiku tehnoloogiliste edusammude tagasilükkamine ja kogukonnale pühendumine.

Amišite asulad Ameerika Ühendriikides ja Kanadas, 2022 (wikipedia.org).

 

Enamik amišeid sõidab hobuvankriga, mitte autoga. Teised võivad rentida takso või kasutada e-jalgratast, et läbida vahemaid, mis on hobuste jaoks liiga kaugel. Enamikule tänapäevastele peredele on võõras ka see, et kodus pole arvuteid, mobiiltelefone, internetti ega sotsiaalmeediat.

Filmis esinev Chester ja tema perekond järgivad vana amiši ordnungit. Sõna „ordnung“ on saksa keeles „kord“ ja kirjeldab reegleid, mis dikteerivad nende eluviisi. Lisaks vähesele tehnikale ning ainult akude ja generaatorite kasutamisele kütab pere oma kodu lähedalasuvast metsast pärit puiduga ja kasutab riiete puhastamiseks vanaaegset pesumasinat. See pole kaugeltki tülikas, vaid osa nende heaolu edendamisest.

Paljude jaoks on raske ette kujutada elu ilma selliste tänapäevaste mugavusteta nagu elekter, arvutid ja mobiiltelefonid. Kuid on mõistlik pöörata tähelepanu sellele, kui suur lähtestamine meie ümber praegu toimub. Maailma liidrid laulsid COVID-19 „pandeemia“ ajal ühist mantrat: kriisist paremini taastumiseks ja uue jätkusuutliku tuleviku loomiseks on vajalik suur lähtestamine.

Seda tulevikku juhib võimas ülemaailmne kartell, kes soovib saavutada kontrolli ühiskonna ja lõpuks ka kogu inimkonna üle. Selle eesmärgi saavutamiseks võivad ühel päeval kaduda ressursid, mis praegu tunduvad võõrandamatud – nagu õigus kasvatada ise toitu ja säilitada kontroll oma finantsvarade üle. Kui te ei saa ilma nendeta ellu jääda, kaotate kogu autonoomia ja olete kontrollijate meelevallas.

Vaata videot “The lives of the Amish in the US”:

Allikas

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt