Egiptuses toimub riigipööre

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. juuli 2013 kell 21:52Egiptuses on relvajõudude eriüksused võtnud oma kontrolli alla pealinna Kairo kesklinna ning ümber piiranud enamiku strateegilistest objektidest. Viimastel andmetel on armee teatanud, et võimuvahetusega kaasneb mõneks ajaks võimu minek ajutise valitsuse kätte, sellele järgnevad aga peatselt uued presidendi- ja parlamendivalimised.

 

Sõjavägi andis esmaspäeval president Morsile ja valitsusele aega 48 tundi, et kriisiolukord riigis lahendada. Morsi keeldus tagasi astumast, viidates sellele, et ta valiti aasta tagasi riigipeaks demokraatlikel valimistel ja kavatseb seda demokraatiat kaitsta. Opositsiooniparteid keeldusid aga Mursiga läbi rääkimast ning kohtusid selle asemel relvajõudude ülemjuhiga.

Egiptuse sõjavägi paigutas kolmapäeva õhtul Kairos president Mohamed Morsi toetajate meeleavalduse toimumispaiga lähistele soomusmasinad. Kümned soomustransportöörid suundusid Kairo Ülikooli poole, kuhu kogunesid tuhanded Morsi toetajad, kes on lubanud kaitsta presidendi “legitiimsust”. Ametlik uudisteagentuur MENA edastas kõrgele sõjaväelasele viidates, et soomukid paigutati ka Kairo Heliopolise ja Nasr City linnaosadesse, kus korraldatakse samuti meeleavaldusi.

Morsi nõunik Essam al-Haddad nimetas kolmapäeval sõjaväe tegevust pärast selle seatud ultimaatumi tähtaja möödumist “sõjaväeliseks riigipöördeks”, viidates riigipeale ja tema Moslemivennaskonna juhtfiguuridest liitlastele kehtestatud reisikeelule. “Egiptuse ja ajaloolise täpsuse huvides nimetagem toimuvat selle õige nimega: sõjaväeline riigipööre,” lausus Haddad, kes on Morsi nõunik rahvusliku julgeoleku alal, suhtlusvõrgustikku Facebook postitatud avalduses.

Lennujaamaametnike sõnul on neile antud käsk takistada Morsil, Moslemivennaskonna juhil Mohammed Badiel ja tema asetäitja Khairat al-Shateril välismaale lahkumist. Sammu põhjuseks toodi kolme mehe seotus 2011. aasta vanglapõgenemisega, mille käigus vabanes 34 Moslemivennaskonna liiget.

Praegu oodatakse edasisi teateid ja olukord on ärev. Morsi vastased juubeldavad tänavatel, kuid vaatlejad kardavad, et kriis ei lahene ilma suurema verevalamiseta. Oma mure on väljendanud ka USA, kes kinnitas, et nad ei ole ühegi poliitilise jõu poolt vaid toetavad demokraatiat.

 

Vaata otsepilti Kairost The Telegraphi lehel.

Allikad: BNS, ERR, Ahram Online

Foto: facebook.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt