Türgi mõistis Egiptuses toimunu rängalt hukka

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. juuli 2013 kell 17:33turkey_egyptTürgi esindajad ütlesid, et Mohammed Morsi presidenditoolilt tõukamine pole aktsepteeritav ning kutsusid üles Morsit koduarrestist vabastama. Aasta aega valitsenud Morsi võttis eile õhtul ametist maha sõjavägi, kes vannutas täna ajutiseks presidendiks konstitutsioonikohtu esimehe Adly Mansouri.

 

Türgi välisminister Ahmet Davutoglu tegi täna avalduse, milles ütles, et: “Demokraatlikel valimistel võimule tulnud president Mohamed Morsi tagandamine Egiptuse armee sekkumise abil on erakordselt murettekitav,” ja et demokraatlikult valitud liidreid tohib välja vahetada ainult valimiste abil, nii et Morsi tagandamine oli teostatud ebaseaduslikult.

Sõna võttis ka Türgi asepeaminister Bekir Bozdağ: “Võimuvahetus Egiptuses ei olnud rahva tahte tulemus. See muutus ei olnud kooskõlas demokraatia ja seadustega. Kõigis demokraatlikes riikides on valimised ainus viis võimule tulla. Kõik, kes usuvad demokraatiasse, peavad loomulikult vastustama viisi, kuidas see võimuvahetus juhtus, sest Egiptuses on tekkinud olukord, mida demokraatlikud inimesed ei saa aktsepteerida,” manitses Bozdağ.

Egiptuse sõjaväepolitsei vahistas neljapäeval kukutatud riigipea Mohamed Morsi Moslemivennaskonna kõrgeima juhi Mohammed Badie, ütles julgeolekuallikas. Justiitsministeeriumi kohaselt algab Morsi ja Moslemivennaskonna juhtide küsitlemine esmaspäeval. Relvajõudude kõrge ametniku sõnul hoitakse Morsit “ennetavalt” koduarestis. Talle võidakse esitada formaalne süüdistus 2011. aasta ülestõusu ajal vanglast põgenemises.

Türgi valitsejad on arusaadavalt mures, sest Morsi ja Moslemivennaskond olid nende ustavad liitlased ning Türgi suurte rahutuste ajal oleks võinud midagi sarnast ka seal juhtuda. Peaminister Erdogan on aga sõjaväe võimu pidevalt vähendanud, et sõjaväelise riigipöörde tõenäosust miinimumini viia. Türgi sõjavägi on alates 1960ndatest viinud riigis läbi lausa kolm võimuvahetust.

 

 

Allikad: BNS, ERR, ABC News

Foto: ahram.org

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt