Kas pankurite enesetappude laine ennustab uut majanduskriisi?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. veebruar 2014 kell 12:30Uus aasta on majandusmaailma jaoks alanud süngetes toonides – kõigest ühe nädala jooksul sooritasid kolm kõrges ametis olnud pankurit enesetapu, andes mõtteainet spekuleerijatele, kes kardavad, et uus majanduskriis võib olla lähemal, kui arvatakse.

 

Üheks hukkunud pankuriks oli Mike Dueker, kes oli Russell Investmentsi peamine majandusanalüütik. 50-aastase pankuri surnukeha leiti maantee kõrvalt, mis viib Washingtoni osariigi Tacoma Narrowsi sillale. Politsei sõnul oli mees kukkunud 15-meetrise valli pealt ning tegu oli ilmselt enesetapuga.

Dueker kuulutati kadunuks 29. jaanuaril ning uurijate sõnul oli mehel olnud tööl probleeme. Ta oli Russel Investmentsis töötanud viis aastat ning loonud äritsükli indeksi, mis ennustas majanduslikku sooritust. Enne oli ta olnud St. Louise Föderaalreservi panga asepresidendi abi.

Teine pankur, kes ilmselt sooritas enesetapu, oli Gabriel Magee, kes oli JP Morgani IT-asepresident. Ta olevat hüpanud alla Londonis asuva 33-korruselise JP Morgani Euroopa peakontori katuselt. Politsei sõnul ei käsitle nad tema surma kahtlase sündmusena. Magee oli JP Morganis ametis olnud juba 10 aastat ning töötas firma korporatiivse ja investeeringute panga tehnoloogia osakonnas.

Kolmas hukkunud pankur oli William Broeksmit, kes oli Deutsche Banki üks juhte. Ta oli pangas tegelenud riskianalüüsiga ning läinud eelmise aasta veebruaris erru. Ta leiti pooduna oma kodust ning taas kord ei leidnud politsei põhjust, et käsitleda juhtumit millegi muu kui enesetapuna.

Lisaks nendele kolmele pankurile suri jaanuari lõpus ka Swiss Re AG Suurbritannias asunud kommunikatsioonidirektor, kuid tema surma põhjust ei ole avalikustatud.

 

Tulevik on endiselt tume

Kujutluspilt pankuritest, kes sooritavad enesetappe, hüpates alla enda pangahoonete katuselt, seostub Suure Depressiooniga, mitte maailmaga, mis väidetavalt on just taastumas suurest majanduskriisist. Praegu kinnitatakse inimestele, et aktsiakrahhi pole oodata ja maailma majandus on tõusuteel. Ometi on veel seiku, mis panevad tuleviku suhtes ebakindlust tundma.

Näiteks kehtestas Briti pank HSBC kliente teavitamata uued reeglid, mille järgi ei saa inimesed pangast suuri summasid välja võtta, ilma et neil oleks ette näidata tõendeid selle kohta, kuhu see raha läheb. Märkimisväärne on ka asjaolu, et Venemaa keskpank asus tühistama mitme panga litsentse põhjustel nagu “märkimisväärne valeinfo andmine ning võimetus täita kreeditoride kohustusi”, “võimetus tagada võimalikele laenude kaotustele piisavat reservi”, “kahtlased tehingud” jmt. Venemaa panga My Bank koduleht suunatakse ümber deposiitide kindlustuse agentuuri (Deposir Insurance Agency) veebilehele ning seal seisab avaldus, mille järgi on “My Banki” klientidel õigus 700 000-rublasele (umbes 14 750 eurot) tagasimaksele.

Kas tegu on finantsmaailma kokkusattumustega või viitab see pankade probleemide kuhjumisele?

 

Allikad: Bloomberg, Guardian, Telegraph, Economic Collapse Blog, BBC, Bloomberg 2, Infowars

Foto: markamerica.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt