Euroopa Kohus otsustas: andmete põhjuseta säilitamine Saksamaal on ebaseaduslik

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. september 2022 kell 14:54Foto: Wikimedia Commons / Luxofluxo – CC BY-SA 4.0

Saksamaal üldlevinud andmete säilitamise kord ei ole Euroopa Liidu õigusega kooskõlas, otsustas Euroopa Kohus (Court of Justice of the European Union – EKJ) eile Luxembourgis, andes teada, et ELi telekommunikatsiooni- ja internetiteenuse pakkujad ei tohi oma klientide (kõigi EL kodanike) sideandmeid ilma põhjuseta säilitada. Piiratud andmete salvestamine on lubatud ainult teatud rangetel tingimustel.

 

Euroopa Kohus kuulutab andmete põhjuseta säilitamise ebaseaduslikuks

Andmete säilitamise teema on väga vastuoluline. See puudutab küsimust, kas interneti- ja telekommunikatsiooniteenuse pakkujad peavad säilitama oma klientide andmeid – näiteks IP-aadresse ja telefoninumbreid –, et tagada neile erinevate ametiasutuste ligipääs.

Teema on esile kerkinud telekommunikatsiooniseaduse loomisega, mis on praegu ootele pandud. Kui julgeolekupoliitikud peavad kõikvõimalike andmete säilitamist organiseeritud kuritegevuse, lapsporno ja terrorismi vastase võitluse jmt võtmevahendiks, siis kodanikuõiguste aktivistid ja tarbijakaitse peavad seda lubamatuks eraelu puutumatuse rikkumiseks.

Nüüd langetatud kohtuotsuse taustaks on kohtuvaidlus Saksamaa Riikliku Võrguagentuuri ning interneti-pakkuja SpaceNeti ja Telekomi vahel, kes on vastu telekommunikatsiooniseaduses sätestatud salvestuskohustusele. Riiklik võrguagentuur pani selle määruse juba 2017. aastal ootele pärast seda, kui Münsteri kõrgem halduskohus paar päeva enne uue eeskirja jõustumist otsustas, et SpaceNet ei tohiks olla kohustatud andmeid salvestama.

 

Euroopa Kohus saab muuta riikide otsuseid

Euroopa Kohus on nüüd andmete säilitamise kohta oma otsuse teinud. Taas tuleb tõdeda, et Euroopa Kohus on viimastel aastatel erinevates riikides andmesäilitamise asjus regulaarselt langetanud otsuseid ja enamasti tühistanud riigisisesed regulatsioonid. Kohtunike seisukoht oli üsna selge: sideandmete põhjuseta säilitamine rikub EL-i õigusi.

Erand kehtib terava ohu korral riigi julgeolekule. Sel juhul võib lubada ajaliselt piiratud ja põhjendatud andmete salvestamist. Riikliku julgeoleku mõiste on aga kitsalt määratletud: alles aprillis otsustas Euroopa Kohus andmete säilitamise asjus Iirimaal, et raskeid kuritegusid, nagu mõrvad, vastav seadus ei hõlma.

Oma arvamuses käesoleva Saksamaa kohtuasja kohta kinnitas Euroopa Kohtu kohtujurist varasemaid otsuseid ja tugevdas andmekaitseametnike positsiooni. Euroopa Kohus järgib sageli, kuid mitte alati, kohtujuristi hinnangut.

 

Kohtule esitatud hagiavaldust saad vaadata SIIT.

 

Allikas: focus.de

https://www.focus.de/digital/internet/eugh-urteil-anlasslose-vorratsdatenspeicherung-in-deutschland-rechtswidrig_id_150158662.htmlKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt