Terviseamet tahab enda käsutusse rohkem andmeid vaktsineeritute kohta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. juuli 2021 kell 13:20Koroonakriisi kolmanda laine ootuses soovib terviseamet enda käsutusse täielikku ülevaadet vaktsineeritutest töökohtade lõikes, kirjutab ERR. Selleks on vaja muuta nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seadust (kurikuulus NETS) ja maksukorralduse seadust. Andmekaitseinspektsioon on uute andmete kogumise osas aga kriitiline. Vastav eelnõu on läbinud esimese lugemise ja ootab riigikogulasi suvepuhkuselt tagasi. 

 

Terviseameti sõnul kiirendaks täpsed andmed testimiste, koroonaviiruse läbipõdemise ja vaktsineeritute kohta haiguskolletega tegelemist, näiteks otsuste tegemist selle kohta, kes peavad jääma eneseisolatsiooni ja kes mitte.

“Selle eelnõu põhimõte ongi, et me muutume operatiivsemaks. Praegusel juhul selleks, et lähikontaktsed vabastada eneseisolatsioonist, kui nad on vaktsineeritud, see võtab meil aega. Inimene küll ütleb meile, et jah, ma olen vaktsineeritud, aga see on meil vaja üle kontrollida ja täpsustada,” selgitas terviseameti nakkushaiguste osakonna peaspetsialist Juta Varjas.

Andmekaitse inspektsioon aga näeb kevadel riigikokku jõudnud eelnõus puudusi, muu hulgas jäeti eelnõuga eraelu puutumatuse mõttes olulised küsimused valitsuse otsustada.

“Kõik see, mis andmed selle seaduse alusel nakkushaiguste registrisse kogutakse, otsustab valitsus oma määrusega – mis andmed, kust registritest, teistest registritest ja kui kaua säilitatakse. Eriti tekitas meelehärmi, et sisuliselt seadusega anti valitsusele volitus neid andmeid säilitada tähtajatult,” selgitas inspektsiooni õigusnõunik Liisa Ojangu.

Kuna riigikogu on praegu suvepuhkusel, siis minnakse seaduse menetlemisega edasi tõenäoliselt alles septembris. Eelnõu on läbinud ühe lugemise.

 

Toimetas Sander Soomaa

Foto: Pexels / LukasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt