Euroopa Komisjoni õigusvolinik kutsus looma EL-i luureteenistust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. november 2013 kell 9:06



spiesEuroopa Komisjoni justiitsvolinik Viviane Reding ütles esmaspäeval, et Euroopa Liit (EL) peaks aastaks 2020 looma oma luureteenistuse, vahendas EUobserver.

 

Reding käis idee välja esmaspäeval usutluses Kreeka päevalehele Naftemporiki USA nuhkimisskandaali kommenteerides. “Me peame selles valdkonnas Euroopa tasandit tugevdama, et olla Ühendriikidele võrdsemaks partneriks. Seetõttu tahaksin jõuda kõnelustel liikmesriikidega kokkuleppele nende eriteenistuste vahelise koostöö tugevdamises, et me saaksime kõneleda sel teemal Washingtoniga ühel häälel,” sõnas volinik.

Redingi sõnul vajab USA riiklik julgeolekuagentuur (NSA) vastukaalu. “Minu pikaajaline ettepanek on luua 2020. aastaks Euroopa luureteenistus,” avaldas ta.

EL-i liikmesriikide luureteenistuste koostöö edendamiseks eksisteerivad struktuurid, nagu bloki välisteenistuse haru IntCen ning EL-i Nõukogu juures tegutsev töörühm CP931, mille raames kohtuvad liikmesriikide terroritõrjeeksperdid. Väljaspool EL-i struktuure kohtuvad Euroopa luurejuhid (EL-i liikmesriigid + Šveits ja Norra) nn Berni Klubi raames.

Üks bloki ametnik ütles EUobserverile, et Redingi sõnavõtt Naftemporikis oli improvisatsioon ja ta ei ole teemat teiste volinikega arutanud. Ta lisas, et EL-i luureteenistuse loomiseks oleks vaja muuta bloki lepinguid ning kõige varem saaks sellega tegelema hakata pärast 2014. aasta mais peetavaid Euroopa Parlamendi valimisi.

Euroopa Liidu liikmesriikide juhte on pahandanud Ühendriikide endise luuretöötaja Edward Snowdeni lekitatud informatsioon NSA ulatuslikust nuhkimisest, mille sihtmärgiks on olnud ka Washingtoni liitlased. Väidetavalt kogus NSA Saksa kantsleri Angela Merkeli mobiiltelefoniandmeid alates 2002. aastast.

 

Allikad: BNS, EUobserver, Naftemporiki

Pilt: emfsafetynetwork.org

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt