HART: poliitiliste piirangute aeg ei tohi enam kunagi korduda!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. veebruar 2023 kell 12:55Juba 2021. aasta märtsis olid olemas piisavad teaduslikud tõendid selle kohta, et Covidi plaandeemia „tõkestamiseks“ rakendatud piirangud ei teeni rahvatervisele kasulikku eesmärki, vaid põhjustavad katastroofilist ühiskondlikku ja majanduslikku kahju. Sõltumatute terviseekspertide grupp HART (Health Advisory & Recovery Team) on koostanud dokumendi tõenditest valitsuste kasutatud meetmete ekslikkusest ning teeb soovitused rahvatervise poliitika ülevaatamiseks: tohutut majanduslikku ja emotsionaalset ja füüsilist kahju toonud piirangud nagu liikumispiirangud, maskide pähesurumine ja katsejärgus vaktsiinide propaganda ja pealesurumine ei tohi enam kunagi korduda.

 

Ajaloost saab tuua näiteks sündmusi, mille puhul viga lihtsalt ei tunnistata ning lastakse olukorral eskaleeruda. Esimene maailmasõda on selle kohta klassikaline näide: juba 1914. aasta jõuludeks oli kõigile selge, et sõda oli katastroof, kuid selle tunnistamine tähendanuks tunnistamist, et kõik kaotatud elud olid mõttetult tuulde lastud. Sellist olukorda nimetatakse pöördumatute kulude eksituseks.

Nüüd, pärast kolm aastat kestnud kannatusi ja kaotusi peab ka Eesti Vabariik jõudma uute lahendusteni rahvatervisega seotud probleemile ja ümber muutma ulatuslike hingamisteede infektsioonide haigestumise korral rakendatavad põhimõtted. Rahvusvahelised uuringud kinnitavad, et mittefarmatseutilised piirangud rahvatervise meetmena hingamisteede infektsioonide ohjeldamiseks ei ole tõhusad, põhjustades hoopis suurt kahju.

 

Enneolematute piirangute rakendamine

Liikumispiiranguid ei soovitatud selgesõnaliselt raskete hingamisteede kliiniliste infektsioonide nakkuspuhangu korral enne 2020. aastat, seda ka Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ja sotsiaalministeeriumi poliitikas. Põhjused, miks ignoreeriti olemasolevat poliitikat ja võeti vastu enneolematuid meetmeid: 1) meedia poolt ülespuhutud paanika (eriti 2020. aasta alguse talvel ja kevadel näidatud stseenid Itaalias ja Hiinas), 2) vastumeelsus teha asju teisiti kui naaberriigid ja 3) “teadus”, mille keskmes olid matemaatilised mudelid, osutus “desinformatsiooniks” (Imperial College, Neil Ferguson).

 

Kuidas olukorda muuta

  1. Taastada ja tasakaalu viia olemasolevad rahvatervise planeerimise poliitikad alates 2019. aastast, kuni 2020. aastal vastu võetud meetmed on üksikasjalikult läbi vaadatud. Riigikogul ja valitsusel peaks olema selge lubadus, et me ei kehtesta enam kunagi liikumispiiranguid ega mittefarmatseutilisi piiranguid. 
  1. Tervete inimeste massiline testimine tunnistada ebapädevaks meetmeks. Tunnistada diagnoosimisel sümptomite nõuet, mida enne 2020. aastat aktsepteeriti. Ka testide tootjate juhistes on öeldud, et testid ei ole mõeldud tervete inimeste haiguse “leidmiseks”.
  1. Kõik maskinõudega seotud reeglid tuleb tunnistada ebapädevaks meetmeks. Maskide pealesurumisega kaasnevad psühholoogilised ja füüsilised kahjud ja kliiniliselt ei ole tõendatud, et maskimandaadid oleks tõhusad ja ohutud.
  1. Geeniteraapia (geeniravi) või vaktsineerimine. Vaktsiinid pole ennast tõestanud ja massiline vaktsineerimine, selle nõudmine ja nõude eirajate trahvimine ei ole eetiline.
  1. Töötada välja riiklik haridusprogramm, et aidata leevendada tõsiseid moonutusi uskumustes, mis on seotud haiguste edasikandumise, suremise tõenäosuse ja võimalike ravivõimalustega. Vaja on faktide kaalutletud hindamisel põhinevat kommunikatsiooni.
  1. Hingamisteede haiguste ravi suurem rahastamine ja uurimine. Oluline on haiguste ennetamine ja varajane ravi.
  1. Raha suunamine tervisevaldkondae. Riiklik abi ja rahalised vahendid tuleb suunata valdkondadesse nagu vaimne tervis, raviuuringud, täienduskoolitused ning haiglate suutlikkuse ja personali suurendamine. 2020. aastal kogunenud tohutud võlad piirangutes kannatanud ettevõtetele tuleb samuti ära maksta, et toetada majanduse elavdamist.

 

Loe teaduslike tõendite ülevaadet siit >

Selle dokumendi on kokku pannud rahvusvaheliselt tunnustatud teadlaste, meedikute ja rahvatervise ekspertide grupp.

Allikas: COVID-19: ülevaade tõenditest – märts 2021 – HART (hartgroup.org)

 

Koostas Revo JaansooKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt