Analüüs: kas WHO järgis Covid-19-le reageerimise soovitamisel rahvatervise põhimõtteid? 

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. detsember 2022 kell 15:08



Pandeemialepingu eelnõu annab WHO-le uued volitused “vale, eksitava, väär- või desinformatsiooni vastu võitlemiseks”. Kas see leping juhindub rahvatervise eesmärkidest, analüüsib rahvatervise magister Abir Ballan.

 

Lepingu eelnõu 16. punkt (“Pandeemia- ja rahvatervisealase pädevuse tugevdamine”) sisaldab mitmeid tingimusi, mis kohustavad WHO 194 liikmesriiki (98% kõigist maailma riikidest) nn valeinformatsiooniga tegelema.

 

Valeinfo „paljastamine“

Liikmesriikidele on antud korraldus “viia regulaarselt läbi sotsiaalmeedia analüüsi, et tuvastada ja mõista valeinformatsiooni”, kujundada oma sõnumeid, et “võidelda valeinformatsiooni, desinformatsiooni ja valeuudiste vastu”, ning hallata “infodeemiat” (WHO poolt loodud väljend, mis kirjeldab olukorda, kui “haiguspuhangu ajal on digitaalses ja füüsilises keskkonnas liiga palju teavet, sealhulgas vale- või eksitavat informatsiooni”).

Kuigi eelnõu 16. punkt ei nõua, et liikmesriigid väärinfoks peetavat sisu tsenseeriksid, sillutab 14. punkt (“Valitsuste ja muude valdkondade vahelised meetmed”) teed, et tehnoloogiaplatvormid saaksid WHO nimel lihtsamalt tsensuuri teostada.

Selle sätte kohaselt peavad liikmesriigid tegema koostööd valitsusväliste osalejate ja erasektoriga ehk “kõikehõlmava, valitsusi ja sidusrühmi kaasava, mitmetasandilise lähenemisviisi” kaudu.

Näite

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt