Hispaania kohus andis vahistamiskäsu Iisraeli peaministrile ning endistele ministritele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. november 2015 kell 9:00Hispaania kohtunik on väljastanud vahistamiskäsu Iisraeli peaminister Netanyahule ning seitsmele endisele ja praegusele Iisraeli ametnikule seoses 2010. aastal Freedom Flotilla laevade ründamisega. Humanitaarabi, ehitusmaterjale ning umbes 500 reisijat kandnud laevastik oli lähenemas Gazale kui Iisraeli väed otsustasid flotilli rünnata, tappes 10 inimõiguste aktivisti. Iisrael käsitleb vahistamiskäsku kui provokatsiooni ning püüab seda võimalikult kiiresti tühistada.

 

Hispaania algatas uurimuse Iisraeli vägede reidi juba 5 aastat tagasi, kui Freedom Flotillaga seotud hispaania aktivistid esitasid kriminaalkaebuse Iisraeli ametnikele nende vägede tegevuse kohta. Tänavu juunis pandi uurimus ootele, kuid see võidakse taasavada kui üks kahtlusalustest viiakse võimude kätesse. See tähendab, et Iisraeli peaminister Netanyahu ning kuus endist ministrit vahistataks koheselt kui nad satuvad Hispaania pinnale. Sellega seoses on Hispaania riiklik kohtunik Jose de la Mata käskinud politseil ning vägedel teda koheselt teavitada, kui üks kahtlusalustest Iisraeli ametnikest peaks sisenema Hispaaniasse. 2014. aastal andis ka Istanbuli kohus Türgis välja vahistamiskäsu Iisraeli kindralitele Gabi Ashkenazile, Amos Yadlinile ja Avishai Levyle ning aseadmiral Eliezer Maromile nende tegude eest laevastikul olnud Türgi aktivistide vastu.

Tänavu juulikuus andsid Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) kohtunikud välja raporti, milles nad mõistsid hukka ühe nende prokuröri Fatou Bensouda esialgse otsuse mitte avada uurimuse Iisraeli vägede surmavasse rünnakusse, vaatamata asitõenditele, mis näitasid, et oli mõistlik järeldada, et toime oli pandud sõjakuritegusid. Raportis leidsid kohtunikud, et Bensouda oli teinud oma otsuses mitmeid vigasid ning et tema järeldused olid “lihtsad ja vigased“, mistõttu paluti peaprokuröril võimalikult kiiresti uurimus taasavada. Ka ÜRO inimõiguste nõukogu raport leidis “kohtumõistmise toetamiseks selgeid asitõendeid“ Genfi konventsiooniga sõjakuritegudeks kuulutatud tegude sooritamisest Iisraeli vägede poolt. Selliste aktide alla loetakse tahtlikku tapmist, piinamist või ebainimlikku kohtlemist ning tahtlikult kannatuste või tõsiste vigastuste tekitamine kehale või tervisele. Tapetud inimõiguste aktivistide lahkamine näitas, et üheksat meest oli tulistatud 30 kuuliga ning et viis neist tapeti lühikese vahemaa tagant tehtud lasuga pähe. Üks aktivistidest suri kuu aega hiljem reidi käigus saadud vigastustesse. ÜRO sõnul oli Iisraeli otsus ronida blokaadi tsoonist suurel kaugusel olnud aluste pardale nõnda märkimisväärsete jõududega ja viimse hoiatuseta üleliigne ning ebamõistlik.

 

Allikad: The Independent 1, 2, Russia Today, Collective Evolution

Foto: stopwar.org.uk

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt