Britid algatasid petitsiooni Iisraeli peaministri vahistamiseks sõjakuritegude eest Gazas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. august 2015 kell 15:03Suurbritannias kogutakse allkirju ametlikule petitsioonile, millega nõutakse Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu vahistamist sõjakuritegude eest niipea, kui ta riiki saabub. Netanyahu sõidab Londonisse kõnelusi pidama juba septembris. Kuigi Iisraeli välisminister on petitsiooni kutsunud pelgalt tähtsusetuks suhtekorraldustrikiks, suureneb iga päevaga allakirjutanute arv. Kui petitsioon kogub üle 100 000 allkirja, võib küsimus minna parlamenti arutusele.

 

Suurbritannias üle 50 000 allkirja kogunud petitsioon nõuab Netanyahu vahistamist 2014. aastal Gaza sõjaga sooritatud sõjakuritegude eest. Sõjas tapeti üle 2300 palestiinlase, kellest enamik olid tsiviilisikud ja vähemalt 500 olid lapsed. Rünnakutega hävitati Gaza infrastruktuur ning üle 500 000 inimese jäi kodutuks või pidi elama asuma mujale. Briti seaduste kohaselt on valitsus kohustatud petitsioonile vastama, kui sellele on kogutud üle 10 000 allkirja ning parlament võib, kuid ei pea, küsimust kaaluma, kui kogutakse üle 100 000 allkirja.

Netanyahu kohtub septembris Briti peaministri David Cameroniga, pidades läbirääkimisi ennekõike Iraani tuumaleppe ning Iisraeli-Palestiina rahuprotsessi ummikseisu teemadel. Praeguste diplomaatilise immuunsuse seaduste kohaselt on Netanyahu Suurbritannias kaitstud teistes riikides väidetavalt sooritatud kuritegude tõttu vahistamise eest. 2011. aastal raskendati veelgi Iisraeli ametnikele vahistamisorderite saamist, nõudes selleks ka luba avalike süüdimõistmiste juhilt. Eelnevalt lubas seadus esitada süüdistust mujal sooritatud sõjakuritegude kohta ka sõjaväepersonali vastu, kes ei ole Briti kodanikud.

Iisraeli välisministri esindaja on nimetanud petitsiooni tähtsusetuks suhtekorralduse trikiks, millel pole suurt tähtsust, kinnitades, et Iisraeli ja Suurbritannia vastastikused suhted on lähedasemad kui kunagi varem. Seda pidavat tõestama info vastastikuse kaubavahetuse kohta ning koostöö akadeemilistes uurimustes, kultuuris ja teaduses. Iisraeli ametnikud ei usu, et Cameroni valitsus lubaks Netanyahu vahistamist arutada isegi siis, kui petitsioon kogub üle 100 000 allkirja. Sellele vaatamata jätkavad Palestiina toetajad petitsiooni allkirjastamist, lootuses, et Netanyahu võetakse siiski vastutusele.

 

Allikad: The Jerusalem Post, Russia Today

Foto: examiner.com

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt