Gaza sektoris toimuvast seal viibinud ajakirjaniku ja filmitegija silme läbi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. veebruar 2015 kell 13:24Juulis 2014 andis Rootsi veebiraadiole Red Ice Radio intervjuu uurija, aktivist, kirjanik, raadiosaate juht ja filmitegija Max Igan, kes rääkis konfliktist Gaza sektoris. Igan räägib oma reisist Gaza tsooni, kasutades ühte paljudest Egiptuse pool asuvatest tunnelitest, ning oma kokkupuutest Hamasi piirivalveametnikega. Tema iseseisvalt produtseeritud dokumentaalfilmide hulka kuuluvad “The Awakening (2008), “The Calling (2009) ning “Trance-Formation (2012).

 

Minu arvates on lahkheli juutide ja palestiinlaste vahel kestnud alates 1940. aastatest vahetpidamata oma tõusude ja mõõnadega. Mis sinu arvates Gazas toimub?

See on ju ilmselge – avalik jõhker etnotsiid, etniline puhastamine. Arvan, et see oli väga hästi läbi mõeldud plaan, mis algas araabia kevadega. Nad destabiliseerisid kogu piirkonna Gaza ümber, et keegi ei saaks sinna ligi. Mõtlesin moodustada protestijatega inimketi, takistamaks Iisraeli, kuid sellel pole mõtet, kuna nad tulistavad inimesi niikuinii. Suur nafta- ja gaasileid on üks peamisi põhjusi, miks sõda jätkub.

Nad teadsid seda ammu, kuid meedia kaudu esitletakse seda maailmale kui kahe rahvuse konflikti. Gaza on viimane vastupanupiirkond, kes proovib oma alasid säilitada ja pöörata tähelepanu asjaolule, et nad on ka tegelikult inimesed. Neid näidatakse terroristidena, aga see pole nii. Seal toimub jõhker tapmine: äärelinn kaotatakse tunniga ning aega evakueerimiseks antakse ainult 60 sekundit. Inimesed elavad oma viimased minutid täielikus hirmus, see on kõige hullem terrorism, mida ma näinud olen.

Üks kasutatavatest relvadest on eksperimentaalne DIME laskemoon, mis sõna otseses mõttes rebib naha luudelt, ja seda kasutatakse laste peal. Gaza on kitsas 360 km2  suurune ala, kus elab 1,8 miljonit inimest. Pooled neist on lapsed… ja nad kutsuvad seda sõjaks. Inimesed peavad hakkama nägema asja nii, nagu see on – kõige olulisem sündmus pärast 11. septembri terrorirünnakuid. Palestiina inimesi hävitatakse lääne suurriikide kõige julmemate relvadega, samal ajal kui rahvas hüüab hurraa terroristide tapmise üle; see kõik loob uue pretsedendi. Benjamin Netanyahu on öelnud oma kõnes, et mis sõnumi me saadame terroristidele, kui lubame neil peita end tsiviilelanike hulka. Ta ütles, et moraalne tegu on tappa kõik, sest seal hulgas võib olla terrorist. Küsi endalt, kas sinu valitsus toetab sündmusi Gazas – kui jah, siis nad toetavad etnilist puhastust.

Arvan, et see ütleb midagi rohkem meie valitsuste kui nende oma kohta: läänemaailma juhivad samad jõud, mis Iisraeli tegevust. Sa rääkisid relvadest, mida saadakse peamiselt USA-st ja Euroopast ning sellest, et keegi ei söanda öelda enda kohta, et ta on antisemiit.

Peitutakse sõna “juut“ suitsukatte alla. Nemad sooritavad sõjakuritegusid, aga sa ei saa rääkida Iisraelist halvasti, sest siis saad külge antisemiidi sildi. Iroonilisel kombel on Iisraeli enda valitsus kõige antisemistlikum valitsus üldse, oma haridussüsteemi kaudu programmeeritakse rahvast araablasi vihkama. Lõpuks arvavad nad, et maailm vihkab neid, tekib äärmuslik enesejaitse ja sõjaväes treenitakse julmust. See on nagu kultuur, mis vihkab elu. Kõik, mis Iisrael ütleb, on alati vastupidi. Benjamin Netanyahu on juba pikemat aega tahtnud alustada kolmandat maailmassõda, ta kutsub juute tagasi “koju“, et omada suurt sõjaväge vaenlaste vasu. Tegelikult see sõda juba käib, kuid eliidi, sionistide, selle 1% ja rahva vahel. Paraku on enamik inimesi ikka massihüpnoosis.

 

Tundub, nagu nad looksid oma käitumisega vajalikud tingimused just selliseks tulevikuks, mida nad kardavad.

Jah, see ongi nii mõeldud. Netanyahu tahab, et kogu maailm juute vihkaks ja nad kodumaale tagasi tuleks, sest nii on piiblis kirjas. Meedia erapoolikus on käesoleval juhul uskumatu, see viis propaganda järgmisele tasemele. Inimesed räägivad, et sõda jätkub, kuna Hamas ei lõpeta tulistamist, kuid mis tingimusi Iisrael neile pakkus: me võtame teilt relvad ära, hoiame vangis, vahepeal pommitame ja te surete aeglaselt VÕI relvad jäävad teile, me pommitame ja te surete kiiresti. Need on nende ainsad valikud. Inimesed ei tea, mis Gaza sektoris toimub, sündmused ulatuvad tagasi Teise maailmasõja aega Saksamaal. Ma soovitan inimestel lugeda Edwin Blacki raamatut “The Transfer Agreement: The Dramatic Story of the Pact Between the Third Reich and Jewish Palestine”.

2012. aastal läksin Gaza sektorisse, kasutades ühte paljudest Egiptuse pool asuvatest tunnelitest. See polnud Hamasi tunnel ega ükski nendest ametlikest, mida on kajastatud, vaid teismeliste laste tehtud. Olin koos sõbraga, kes tundis mõningaid mässulisi seal. Tunnel oli 15 meetri sügavuses, kuid ma ei kujuta ette, kui pikk. Roomasime poolteist tundi põlvedel, alustasime väga kaugel piirist ning välja tulime ühe pommitatud maja rusudest. Läksime paadisadama juures asuvasse turvamajja. Kokku viibisime seal 10 päeva, mul oli videokaamera kaasas ning tegime palju filmilõike ning panime YouTube’i, sest tahtsime dokumenteerida ja anda maailmale teada, kus asusime. Olime riiki sisenenud illegaalselt ning sõjatsoonis võib sinuga kõike juhtuda.

Järgmisel päeval koputas Hamas meie uksele, konfiskeeris meie passid ja palus tulla nende ministeeriumi. See oli huvitav, kuna me ei oleks tohtinud seal olla, rääkimata filmimisest ja intervjuude tegemisest. Saime passid kätte poolteist tundi enne minekut, kuid veel enne pidime piirijulgeoleku ametnikega rääkima. Meid viidi ühte suurde vangla moodi asutusse, kus meie küsitlemise ajal pakuti teed ja küpsiseid. Nad tahtsid teada, kuidas riiki sisenesime ning küsisid, kas mu arvutis on sellist infot. Ma ütlesin “ei“ ning nad isegi ei kontrollinud. Kõik oli väga inimlik ning vastupidine sellele, mida me terroristidest kuuleme. Vastuseks nende küsimustele ütlesime, et olime maa all väga kaua, meeltesegaduses ja vähe maganud ega teadnud, kus tunneliava oli. Arvan, et kui see oleks Iisraelis juhtunud, siis istuksime siiamaani vangis. Inimesed, keda kohtasin, olid kõige lahkemad, sümpaatsemad ja elulähedasemad üldse.

Mida arvad ideest, et Hamasi kasutatakse ettekäändena, et pommitada Gazat ja teisi kohti Palestiinas, mitte ainult luues selleks ideaalseid tingimusi, aga …

See on segane olukord, kuidas Hamas võimule tuli. Niinimetatud luukere oli juba ammu olemas, kuid oma tõelise võimu said nad Iisraelilt. Paljud kohalikud liitusid sellega ning see koosneb enamjaolt vabadusvõitlejatest ja on nagu õigustatud vastupanuliikumise organisatsioon. Alatasa räägitakse, kuidas nad vägivaldselt haarasid võimu 2006.–2007. aasta valimistel, kuid tegelikult eelmine valitsus Fatah ei tahtnud loovutada oma positsiooni ning kasutas selleks vägivalda. Seda rääkisid mulle inimesed Gazas. Hääl Hamasi poolt sel ajal oli hääl kontrollpunktide mahavõtmiseks ning lõpp valitsusele, mida ei juhi Iisrael. Sellepärast Iisrael nimetabki neid terroristideks. Arvan, et Hamasi on imbunud ka teatud grupp inimesi…

 

Olen alati imestanud, et rikkad araablased ei ole Palestiinale appi läinud – saatnud relvi laevadega või kuidagi muud moodi, samas ma ei tea, mis teistes regioonides toimub…

Sinna ei saa midagi sisse smugeldada, tunnelid asuvad ainult ühel poolel. Terve ala ümber on suur puhvertsoon, sa pead kaevama naeruväärselt pikki tunneleid, et kuhugi välja jõuda. Kui sa liiga lähedal välja tuled, siis sind lastakse lihtsalt maha. Elektrit saab kasutada olenevalt olukorrast 2–18 tundi päevas. Rikkaid inimesi on seal palju, kuid neil ei ole oma raha millegi peale kulutada. Isegi põhimaterjale nagu betoon või teras pole saadaval, vaid korjatakse pommitatud majade rusudest.

Rääkisin hiljuti ühe oma sõbraga sealt, kes ütles, et nii see enam edasi minna ei saa: neil pole tööd, pole midagi maha külvata ega eneseväärikust. Seal lastakse õhku veesüsteeme ja haiglaid, mis on iseenesest sõjakuritegu. Ainus, mis neid inimesi aitab, on rahva surve rahvusvahelistele rahurelvajõududele, sest vastasel juhul neid varsti enam ei eksisteeri.

 

Kuula kogu intervjuud: Red Ice Radio

Max Igani kodulehekülg

Fotod: redicecreations.com, abundanttruth.files.wordpress.com, wikimedia.org

 

Toimetas Kirke Hellamaa

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt