Jaapani asepeaminister taganes natsikommentaaridest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. august 2013 kell 9:54 

Jaapani asepeaminister Taro Aso taganes neljapäeval vastuolulistest kommentaaridest, mille kohaselt võiks Tokyo põhiseaduse reformimisel võtta eeskuju Natsi-Saksamaast, vahendab BNS.

 

“On kahetsusväärne, et minu kommentaarid natside administratsiooni kohta viisid arusaamatuseni, see ei olnud minu kavatsus,” ütles Taro, kes on ka Jaapani rahandusminister, ajakirjandusele tehtud avalduses.

Jaapani valitsus kiirustas samuti kinnitama, et Aso kommentaarid ei peegelda peaminister Shinzo Abe konservatiivse kabineti vaateid.

“Ma tahan selgelt öelda, et Abe kabinet ei suhtu kunagi natside valitsusse positiivselt,” ütles valitsuse peasekretär Yoshihide Suga.

Jaapani meedia kirjutas Aso kommentaaridest esmaspäeval.

“Esmalt lõi (reformide üle) lärmi massimeedia, siis järgnesid Hiina ja Lõuna-Korea,” ütles Aso. “Weimari vabariigi põhiseadusest sai Natsi-Saksamaa põhiseadus, ilma et keegi oleks tähelegi pannud. Miks ei võiks meie nende taktikast õppida?”

“Ainsad juhtimisalased õppetunnid, mida maailm  võiks Kolmandalt Reichilt saada, on see, kuidas võimulolijad ei tohi käituda,” kommenteeris Simon Wiesenthali keskus Jaapani asepeaministri sõnavõttu.

Jaapani valitsev Liberaal-Demokraatlik Partei on teatanud, et soovib üle vaadata Teise maailmasõja järel Jaapanile USA poolt peale surutud patsifistliku põhiseaduse.

 

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: Japan Times

Foto: WEF / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt