Jaapani teadlastel õnnestus ühest hiirest teha 581 klooni

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. märts 2013 kell 15:01Jaapani teadlased kloonisid üht ja sama hiirt 25 korda järjest ja said nii 581 klooni, vahendab Delfi: Science Daily kirjutab, et hiire kloonimisel kasutati sama tehnikat, mida 1997. aastal maailma esimese kloonitud imetaja lammas Dolly puhul. 

 

Dolly kloonimiseks eemaldasid teadlased doonoremase munarakust tuuma. Seejärel sisestasid rakku DNA teise looma rakust, mis aitas munarakkudel normaalselt küpseda. Munarakust arenes embrüo, mis sisestati munaraku annetanud emasesse. Riken CDB juhtteadlase Teruhiko Wakayama sõnul on nüüd võimalik hiiri lõpmatuseni paljundada, praeguseks on Riken CDB laboril õnnestunud hiirest teha juba 581 koopiat.

Teisisõnu kloonisid nad üht hiirt, seejärel tema kloone ja nii edasi. Kõik kloonitud hiired olid täie tervise juures ja neil ei esinenud mingeid enneaegse vananemise märke. “See meetod on väga kasulik, tootmaks suurtes kogustes kvaliteetseid loomi, nii kasvatamise kui ka säilitamise eesmärkidel,” ütles Wakayama.

Jaapani ja Venemaa teadlased usuvad samuti, et mammuti kloonimine ja sel viisil taas ellu toomine on nüüd võimalikuks saanud. Nimelt leiti Siberi igikeltsast selle iidse londilise reieluu, milles on hästi säilinud luuüdi. Nende hinnangul saab mammuti DNAd kandvaid embrüosid toota leitud luuüdi ja elevandi munarakkude põhjal. Kuna elevandid ja mammutid on lähisugulased, võibki vähemalt esimeste mammutibeebide kõhus kandmise usaldada emastele elevantidele.

 

Allikas: Delfi

Originaalartikkel: Science Daily

Foto: Science DailyKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt