Saksa politsei plaanib hakata keelatud muusikat “natsi-Shazami” abil tuvastama

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. detsember 2013 kell 9:14



Pidevas natsi-temaatika hirmus elava Saksa politsei plaanib võtta ebaseaduslike uusnatslike laulude tuvastamiseks kasutusele uue kõrgtehnoloogilise tööriista, mida on populaarse muusikatuvastustarkva järgi hakatud kutsuma “natsi-Shazamiks”. Võimud loodavad, et see aitab kindlaks teha ja sulgeda internetis töötavaid raadiojaamu, mis mängivad keelatud laule.

 

Siiski ei ole veel kindel, et Saksamaa 16 liidumaa siseministrid programmi kasutamiseks loa annavad, sest mängu tulevad õiguslikud probleemid. Kõigepealt on vaja juristidel välja selgitada, kas rakenduse kasutamine liigituks akustilise jälgimise alla. Siseministrid plaanivad rakenduse kasutamise üle otsustada veel sel nädalal.

“Me kõik teame, et paremäärmuslust tutvustatakse muusika kaudu, seega minu jaoks on see väga tähtis,” ütles kolmapäeval Dresdenis Saksimaa siseminister Markus Ulbig. Väidetavalt on neonatslik hard rock olnud pikka aega paremäärmuslike rühmituste tähtis värbamis meeetod, seda juba sellest ajast, kui tänavameeleavaldustel CD-plaate jagati.

Saksimaa prototüüp loob “digitaalse sõrmejälje”, mis põhineb laulude sagedustel, ning võrdleb siis võrguraadiotes edastatud või muul moel levitatud muusikat keelatud muusika andmebaasi “sõrmejälgedega”. Sarnast tehnoloogiat kasutab mobiilirakendus Shazam. “Programm on loomulikult inimesest kiirem ega vaja und,” ütles liidumaa siseministeeriumi pressiesindaja Martin Strunden. Varem pidid politseinikud laule kuulama ja võrdlema nende sõnu keelatud muusika andmebaasiga.

Saksimaa ametiisikud on kutsunud politseid kogu riigis lisama muusikanäidiseid keelatud muusika andmebaasi, mis hetkel sisaldab 3500 laulu. Ajendiks uue tarkvara loomisele sai internetis töötavate paremäärmuslike raadiojaamade hulga järsk kasv 2011. ja 2012. aastal.

Natside vastase veebilehe Network Against Nazis esindaja Simone Rafael on rakenduse poolt, kuid julgeb selle efektiivsuses kahelda. Tema arvates on andmebaasi kantud laulud teada ka natsidele ja seetõttu on nad nende konkreetsete lugude mängimist vältima hakanud.

 

Allikad: Der Spiegel, BNS, Guardian

Foto: dailybulletin.mycapture.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt