Jaapani-Hiina suhted endiselt ärevad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. juuli 2013 kell 9:12map-locating-disputed-south

Jaapani ja Hiina vahelised suhted on endiselt ärevad, kuna riikide vahel asuvate saarte omaniku osas puudub üksmeel. Hiina uue rannavalveteenistuse alused sisenesid esmakordselt Jaapani valduses olevate vaidlusaluste saarte vetesse, teatas Jaapani rannavalve reedel, vahendab BNS.

 

Ehkki Hiina valitsuse laevad on viimastel kuudel korduvalt Ida-Hiina meres asuvate jaapanipäraselt Senkaku ja hiinapäraselt Diaoyu saarte vetesse sisenenud, on tegemist esimese piiririkkumisega pärast seda, kui Peking ühendas erinevad rannavalvega tegelevad asutused ühtseks rannavalveteenistuseks.

“Nõudsime neilt meie territoriaalvetest lahkumist,” ütles Jaapani rannavalveametnik. Ta lisas, et neli Hiina rannavalvealust viibis saari ümbritsevast 12 kilomeetri laiuses territoriaalvee tsoonis kolm tundi ja lahkus sealt GMT aja järgi kell 04.30 (Eesti aja järgi 06.30).

Jaapani rannavalve teatas kolmapäeval Hiina piirivalvelaevade esmakordsest sisenemisest saarte vetesse. Varem oli selles piirkonnas nähtud vaid Pekingi patrull-laevu.

Hiina ajakirjandus kirjutas teisipäeval, et tööd alustas uus ühendatud rannavalveteenistus, mis hakkab “kaitsma Hiina huve ja õigusi merel”.

Uus rannavalveteenistus koondab senise mereseire, rannavalve, kalandusvõimude ja tolliteenistuse merepolitsei funktsioonid.Jaapan peab Senkaku saari enda omaks ega kavatse neid iial Hiinale loovutada. Hiina väidab, et saared kuulusid talle kuni 1895. aastani, mil Jaapan need annekteeris.

Hiina-Jaapani suhted pingestusid pärast seda, kui Jaapani valitsus ostis mullu septembris kolm arhipelaagi saart ühe ” jaapanlasest eraomaniku” käest välja.

 

Allikad: BNS, Kyodo News

Loe lisaks: History Today

Pilt: rt.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt