Jaapani peaminister lubab Hiina sissetungi korral jõudu rakendada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. aprill 2013 kell 9:32 

Jaapani peaminister Shinzo Abe lubas teisipäeval kasutada jõudu, kui Hiina alused peaksid maabuma territoriaaltüli keskmes asuval asustamata saarestikul. “Reageeriksime otsustavalt igasugusele katsele siseneda territoriaalvetesse ja [saartel] maabuda,” vastas Abe parlamendis saadikute arupärimisele, kirjutab BNS.

 

“Loomulikult rakendaksime jõudu, kui [hiinlased] peaksid maabuma,” lisas ta. Jaapan kutsus teisipäeval välja Tokyos resideeriva Hiina suursaadiku, et protestida kaheksa Hiina laeva sisenemise vastu Ida-Hiina meres asuvate Senkaku ehk hiinapäraselt Diaoyu saari ümbritsevasse 12 meremiili laiusesse tsooni, teatas välisministeerium.

“Asjaolu, et Hiina valitsuse laevad sisenevad regulaarselt Jaapani territoriaalvetesse, on äärmiselt taunitav. Oleme Hiina tegevuse vastu protesti avaldanud nii Pekingis kui ka Tokyos,” ütles Jaapani valitsuskabineti sekretär Yoshihide Suga ajakirjanikele.

Tüli asustamata, kuid arvatavate gaasimaardlate läheduses paiknevate väikesaarte üle lõi uuesti lõkkele septembris, kui Jaapani valitsus need riigistas.

Juba veebruaris spekuleeriti võimaluse üle, et Hiina ja Jaapani vahel võib sõjaks minna. Tundub, et praegu ollakse sellele jälle sammu võrra lähemal.

 

Allikad: BNS, Investment Watch, Kyodo News

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt