Kommentaari “Puudega lapsed tuleks magama panna” öelnud ametnik astus tagasi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. märts 2013 kell 17:38Cornwalli maakonna nõunik  lõpetas oma poliitilise karjääri, väites, et puudega lapsed tuleks magama panna. Vahejuhtum leidis aset juba 2011. aasta oktoobris, kui Truro linnas toimus infoüritus, millest võttis osa ka Disability Cornwalli nimeline grupp, mille eesmärgiks on aidata õpiabi vajavate laste peresid.

 

Theresa Court esindas üritusel seda gruppi ning tutvustas seda Colin Brewerile, mille peale too vastas: “Puudega lapsed lähevad nõukogu jaoks liiga palju maksma, ja nad tuleks magama panna.” Brewer astus tolle kommentaari tõttu ametist tagasi alles sel nädalal, 27. veebruaril, 18 kuud pärast vahejuhtumit.

Olles jahmunud niivõrd jämedast vastusest, leidis Court, et ametliku kaebuse tegemine on tema kohus, eriti võttes arvesse seda, et tegemist oli Cornwalli nõukogu liikmega avalikul üritusel.

Brewer kirjutas organisatsioonile vabanduskirja, kuid keeldus ametist tagasi astumast, väites, et ta ei ole midagi valesti teinud ning et ta juba vabandas. Brewer on leidnud enda käitumisele erinevaid vabandusi, põhjendades oma kohatut ütlust halva päeva ja väsimusega. Ta on tunnistanud, et tegi vea, kuid on püüdnud selle põhjusena pakkuda, et soovis “elavdada debatti”.

 

Theresa Court on juhtumit kommenteerides olnud väga kindlal seisukohal, et sellisel moel ennast väljendanud inimesel ei ole vähimatki õigust jääda oma avalikule ametikohale, kus muu hulgas on tema ülesandeks ka otsuste tegemine puuetega inimeste rahalise toetuse osas maakonnas. Tema sõnul on selline kommentaar vihakuritegu puuetega inimeste vastu.

Olukorra teeb veel inetumaks see, et nõunik ei pidanud vajalikuks vabandada kohe pärast intsidenti, vaid tegi seda alles poolteist aasta hiljem, kui sai vastava käsu standardite komiteelt. Vabanduskirja saanud heategevusorganisatsiooni liikmete arvates ei olnud vabandus absoluutset siiras ja oli esitatud ainult selle pärast, et Brewer oli sunnitud seda tegema. Hoolimata avalikkuse väga tugevast survest tagasi astuda keeldus Brewer seda esialgu tegemast. Tema sõnul on ta puuetega inimeste suhtes alati väga toetav olnud. Samuti olevat paljud teised nõukogu liikmed toetanud tema ametikohale jäämist.

 

Nüüdseks on mees siiski oma positsioonilt tagandatud. Küsimusele, miks võttis see aega 18 kuud, vastati, et esialgu ei olnud nõukogu intsidendist teadlik ning kui info nendeni jõudis, oli kõigepealt vaja ära oodata standardite komitee ametlik otsus.

Teise puuetega inimestega tegeleva heategevusorganisatsiooni Scope eestkõneleja leidis, et sellistel kommentaaridel ei tohiks moodsas ühiskonnas kohta olla ja need peaks kuuluma ajalooraamatutesse. “Kahjuks ei ole selline vaenulikkus paljude puuetega inimeste jaoks ebatavaline ja mõtlematud kommentaarid teevad nende jaoks igapäevaelu raskuste ületamise veelgi keerulisemaks,” lisas ta.

 

Allikad: Huffington Post, BBC, This Is Cornwall, HP 2, Independent, Metro

Toimetas Katrin SuikKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt