Norra välisminister Gazale humanitaarabi peatamisest: Me ei peaks karistama kollektiivselt miljoneid inimesi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. veebruar 2024 kell 11:52Fotokollaaž: evs35oslo.org + X + Musa Zanoun / Pexels + Canva.com

26. jaanuaril, kui Rahvusvaheline Kohus andis Lõuna-Aafrika poolt Gaza maaribal toimuva tõttu Iisraeli vastu algatatud genotsiidikuriteo kohtuasjas juudiriigile korralduse rakendada meetmeid genotsiidist hoidumiseks, sai meedia kaudu kogu maailmale teatavaks, et Iisraeli luure raporti kohaselt osales 12 ÜRO Palestiina pagulaste abiorganisatsiooni (UNRWA) töötajat väidetavalt eelmise aasta 7. oktoobril Palestiina araablaste poolt Iisraeli vastu suunatud suurejoonelises terroristlikus aktsioonis, millele Iisrael vastas peagi omapoolse sõjalise erioperatsiooniga. Nii pöörati meedia abiga avalikkuse tähelepanu Iisraeli genotsiidi kohtuasjalt hetkega UNRWA-le, mille ülejäänud ca 13 000 töötajat Gazas mitte milleski ei süüdistatud.

 

Kaitsmaks organisatsiooni võimekust jätkata humanitaarabi andmist, teatas UNRWA peavolinik Philippe Lazzarini kohe, et lõpetas saadud infole tuginedes lepingud nimetatud töötajatega ja algatas uurimise, et tõsiasjad viivitamatult välja selgitada.

Ometigi peatasid Ameerika Ühendriigid, ja seejärel suurem osa USA liitlastest lääneriike (ka Eesti) ajutiselt UNRWA kaudu Gaza toetamise.

27. jaanuaril tehtud avalduses märkis Lazzarini: “On šokeeriv näha selle agentuuri rahastamise peatamist reaktsioonina süüdistustele väikese grupi töötajate vastu, arvestades eriti seda, et UNRWA lõpetas koheselt nendega lepingud ja taotles läbipaistvat sõltumatut uurimist.”

 

Norra jäi endale kindlaks 

Norra välisminister Espen Barth Eide tegi 28. jaanuaril avalduse, milles märkis: “Süüdistused, et ÜRO töötajad osalesid 7. oktoobri kohutavas terrorirünnakus, on sügavalt murettekitavad. Norra tervitab uurimise alustamist UNRWA poolt ja ootab sellelt organisatsioonilt täielikku läbipaistvust. Me oleme mõistnud 7. oktoobri rünnaku hukka tugevaimal võimalikul moel. Selles rünnakus osalenud isikud tuleb tuua kohtu ette. Me kutsume jätkuvalt üles vabastama koheselt kõik Gazas hoitavad pantvangid.

Olukord Gazas on katastroofiline. 80 protsenti Gaza inimestest on sunnitud kodudest lahkuma, paljud varjuvad ülerahvastatud koolimajades. Tuhanded tsiviilisikud on tapetud, sealhulgas lapsi, rohkem kui 150 UNRWA töötajat, nagu ka õpetajaid, arste, ajakirjanikke ja loendamatuid teisi, kes ei ole selle konflikti osapooled. Puudu on nii toidust kui ka veest ning juurdepääs arstiabile on sügavalt ebapiisav. UNRWA on eluliin peaaegu kahe miljoni inimese jaoks Gazas.

Norra on UNRWA suurtoetaja. Praegu on osad riigid pannud selles olukorras pausile oma abi Palestiina rahvale UNRWA kaudu. Norra on otsustanud rahastamist jätkata. Kuigi minagi jagan mure nende väga tõsiste süüdistuste pärast mõningate UNRWA töötajate vastu, kutsun ma teisi doonoreid mõtlema UNRWA rahastamise peatamise laiematele tagajärgedele selle äärmusliku humanitaarse hädaolukorra ajal. Me ei peaks karistama kollektiivselt miljoneid inimesi.

Me peame tegema vahet sellel, mida võivad olla teinud üksikisikud ning mille eest seisab UNRWA. UNRWA-l on Jordaanias, Liibanonis, Süürias, Läänekaldal, sealhulgas Ida-Jeruusalemmas, ja Gazas 30000 töötajat. Neist 13000 töötab Gazas, et jagada abi, päästa elusid ning kindlustada elanikkonna esmaseid vajadusi ja õigusi. Gaza inimesed vajavad hädasti humanitaarabi ega peaks kandma karistust teiste tegude eest.”

7. veebruaril postitas Eide X-i:

“On lausa hämmastav, milline vaikus valitseb selles küsimuses Eestis. Asuksime sisuliselt justkui väljaspool Euroopa poliitilist ruumi, kuigi väliselt oleme sellega seotud väga tihedalt,” märkis oma eile ilmunud ülevaates poliitikavaatleja Andres Laiapea. Telegram soovitab soojalt seda rohkete viidetega varustatud artiklit lugeda!

 

Allikas: “Andres Laiapea: Eesti võiks jätkata UNRWA rahastamist”

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt