Plastipank – uus idee plasträmpsuga tegelemiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. detsember 2013 kell 16:30



 

Kunagi peeti plasti imematerjaliks, aga tänapäeval on selle massiline tootmine viinud ka ulatuslike reostusteni – mõnede hinnangute järgi on ookeanides 46 000 plastitükki iga 2,5 ruutkilomeetri kohta. Iga päev üle kogu planeedi loobivad inimesed umbes 14 000 plastitükki ookeanisse. See saastab vett ja maastikku ning ohustab elusloodust üle kogu maailma. Plastprahi probleemile on mõeldud mitmeid lahendusi, aga on üks organisatsioon, mis loodab oma plaaniga muuta plastpraht valuutaks ja nii puhastada ookeane ning aidata vaesuses elavaid inimesi.

 

Plastipank ehk The Plastic Bank  on organisatsioon, mille eesmärk on eemaldada plastjäätmeid maailma ookeanidest, randadelt ja veeteedelt, andes samal ajal vaesuses elavatele inimestele võimaluse tõsta oma elatustaset. Selleks on loodud plastipangad, mis on paigutatud strateegiliselt vaesunud aladesse, kus on rohkelt plastirämpsu. Plastipank hakkab pakkuma inimestele nii haridust kui ka võimalust vahetada ümbertöödeldavat plasti krediidi vastu, mille eest saavad inimesed 3D-printeriga valmistatud tooteid ja ümbertöödeldud kaupu, nagu näiteks tööriistad või majapidamisesemed või hoopis väikelaenu.

Ettevõtte sõnul keskenduvad nad kohalike inimeste harimisele ning neile võimu andmisele, et nad õpiksid ennast rohkem väärtustama kasulike toimingute kaudu, nagu taaskasutatava plasti vajalikeks esemeteks muutmises ja ärilistes võimalustes. Tähelepanu pööratakse ka kogukondlikele kogumisprojektidele, mis tõstaks kogukonna üldist elatustaset. Ideeliselt soovib plastipank, et inimesed hakkaksid tulevikus nõudma ookeaniplasti kasutamist ostetavate toodete valmistamisel, mis ühtlasi tõstaks plasti väärtust, et inimesed seda enam nii kergekäeliselt vette ei loobiks.

Plastipanga sõnul ongi osa probleemist selles, et inimesed ei näe plastis mingit väärtust, seega visatakse see hoolimatult minema. Kui aga mõistetaks, et sellel on reaalne väärtus,  hakataks sellesse suhtuma kui ressurssi, mitte pelgalt kui äravisatavasse jäätmesse.

Plastipank korraldas sel aastal ka eduka rahakogumiskampaania, saades annetustest üle 20 000 dollari. 2014. aasta veebruaris  loodetakse avada pilootprojekt Peruus Limas.

 

Allikad: Tree Hugger, Plasticbank.org, IndieGoGO, Earth 11

Foto: earth911.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt