Helsingin Sanomat sai oma valdusesse vabamüürlaste rituaaliraamatu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. september 2013 kell 13:24“Luban ja kinnitan, et ma teadlikult või tahtlikult mitte kunagi mitte mingil moel ei kahjusta ega peta oma vabamüürlasest venda ega ühtegi teist loožiliiget ning ei lase ka kellelgi teisel seda teha, kui minu võimuses on seda ära hoida,“ seisab vabamüürlaste rituaaliraamatus, mille Soome päevaleht Helsingin Sanomat oma valdusesse sai.

 

Rituaaliraamat on välja antud aastal 2006 ja selles on 210 lehekülge. Teose sissejuhatuses loodetakse, et see teenib oma ametis aastakümneid.

Vabamüürlaste kõneisiku suurmeister Juhani Vuore sõnutsi on raamatus antud juhised sisuliselt samad, nagu need on kogu aeg olnud, kuid mõned uuendused on siiski sisse viidud.

Raamatust võib leida kirjakoha, et kui vabamüürlane murrab oma lubadust, ähvardab teda karistus: “Lõigatagu mu kõri läbi ja rebitagu mu keel välja.” Õnneks olevat tegu siiski vaid kujundliku ähvardusega, tegelikult siiski eksinul kõri läbi ei lõigata ega keelt välja ei rebita.

Endiselt on jõus aga järgmine meeldetuletus: “Need hinge ja südametunnistuse piinad, mida vabamüürlaste seadusi rikkunud inimvare on enda peale raskeks koormaks tõmmanud, rõhugu siiski rängalt mu meelt.“

Iga looži liikmeks pürgiv mees peab läbima testi, milles küsitakse: “Kui liikmeks olemise eelduseks oleks see, et sa pead, kui seda kästakse, täitma kindlaid käske ja käituma teatud viisil, hoolimata sellest, kas see on seadusega vastavuses või mitte – kas sa oled selleks valmis?“ Tuleb välja, et see on konksuga küsimus. Suurmeister Vuore sõnul on sellele küsimusele jaatavalt vastamine vale, sest pimedat kuulekust looživennalt ei nõuta. Kandidaat lubab ja kinnitab, et peab kinni Soomes kehtivatest seadustest.

Helsingin Sanomat küsis kolmelt kuulsalt vabamüürlaselt, kuidas nad suhtuvad rituaaliraamatu juhistesse ja kuidas need on kaasa aidanud nende igapäevases töös. Kõik vastasid, et vabamüürlus ei ole vastuolus nende tööga.

Kohtusüsteemis on looživendlus oluline. Parlamendi ombudsmani otsuse kohaselt on vabamüürlaseks olemine pühendumus, millest kohtunik peab teavitama. Kui üks kohtuvaidluses osalevatest pooltest saab näiteks teada, et vastaspool kuulub kohtunikuga samasse vabamüürlaste organisatsiooni, võib tal advokaadi arvates olla alust kahelda kohtuprotsessi erapooletuses.

 

Allikas: Helsingin Sanomat

Foto: HS

 

Toimetas Meeli Seermaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt